روز زمین و بازهم مرکز زمین

جامعه, روزمره, علمی 9 Comments »

کامنت جدیدی در مورد مرکز زمین  و ماجرایش گرفتم که گفتم برایتان بگذارم اینجا تا بهتر متوجه بشوید:

با سلام خدمت رامین عزیز  در جواب سوالتان بهتر است بدونید جهت چرخش در علم  به دوصورت ساعت گرد و پادساعت گرد بیان می شود و هیچ ارتباطی با محل یا جهت قرار گرفتن ماده یا حامل آن ندارد. به عنوان مثال شما ساعت را در هر مکان یا حالتی که قرار دهید در جهت ساعتگرد خواهد چرخید!!!!!!!!!!! (علامت تعجب ها از کامنت گذار است)

من هم پاسخ دادم که منتظر توضیحات بیشترم:

چرخش در علم؟ توضیح بیشتری بدهید متوجه نمیشم. یعنی چیزی که به چپ می چرخه به راست نمی چرخه، درسته؟ منظورتون اینه که به جای اینکه از جلوی ساعت نگاه کنیم از پشت اش نگاه کنیم و ببینیم که در جهت مخالف می چرخه درست نیست و  یا… ؟ یک کم توضیح بدهید. منظورتون را نگرفتم.

نمیدانم این مطلب چرا اینقدر طرفدار داره. این همه مزخرف توی اینترنت می نویسم هیچکدام اینقدر کامنت هاش کش نداره. حق با محمد سولی است. دارم وقت ام و وقت شما را هدر می دهم. بی خیالش.

روز زمین مبارک!

Earth_Magnetic_Field_Declination_from_1590_to_1990

Earth_Magnetic_Field_Declination_from_1590_to_1990

Balatarin

دوست یازده ساله (عشق سابق)

فني, لبخند بزن, دکترانه 3 Comments »

نوروز یازده سال پیش که  یاد گرفتم با MATLAB کار کنم، هرگز فکر نمی کردم این همه از زندگی ام را پشت کامپیوتر در حال کار کردن با آن بگذارم. از همان روز اول دوست اش داشتم و الان هم اگر از من بپرسید چه زبانی (*) را برای برنامه نویسی پیشنهاد می کنی، لیست پیشنهادی من با MATLAB شروع می شه که خداست:

  1. MATLAB
  2. Python
  3. Java
  4. PHP
  5. #C

و البته منفورترین زبان برنامه نویسی من C و ++ C است به خصوص اگر در ویندوز برنامه بنویسم.

نقل است در تمجید از MATLAB گفته اند:

  • “… انسان درمانده شد و در زمین پی پناه و حیران می گشت تا آنگاه که خداوند MATLAB را آفرید!”
  • “هیچ چیز در MATLAB غیر ممکن نیست.” یا “غیر ممکن در MATLAB نیست!”
  • “مطمئنم برای نوشتن MATLAB شهیدها داده اند!”
  • “ای بی خبران، وای به روزی که MATLAB جعبه ابزار (toolbox) مقاله نویسی اش را منتشر کند!”

(*) از تعریف محدود زبان های برنامه نویسی و script ها بگذریم، قدیمی شده.

Balatarin

پاسخ به دردسر چند رایانه داشتن LogMeIn

فني, اینترنت 7 Comments »

کوتاه مختصر می  نویسم. سایت Logmein.com تمام دردسرهای دسترسی از راه دور به رایانه های شما را از بین می برد. مهم نیست که رایانه ای که می خواهید دسترسی داشته باشید چه سیستم عاملی (ویندوز یا مک) دارد و یا شما در چه سیستم عاملی مشغول به کار هستید. تنها کافی است که یک مرورگر اینترنت داشته باشید و آن وقت رایانه دیگر شما زیر دست تان خواهد بود. مهم نیست که یک رایانه دارید یه 3-4 تا همه شان را می توانید یک جا استفاده کنید.

حالا فکرش را بکن، یه NetBook با گوگل کروم داشته باشی و یک رایانه خانگی با سرعت بالا (یا یک سرور سریع) و دسترسی به اینترنت. (:

پ.ن: دسترسی به رایانه ای که لینوکس داره هنوز ارائه نشده. برای آن بهتر است فعلا از همان VNC استفاده کنید(:

Balatarin

missing ‘{‘ before ‘:’

فني, دکترانه 1 Comment »

این را اینجا می نویسم که اگه یه بد بخت دیگه هم این مشکل رو داشت توی اینترنت گشت راه حل را پیدا کنه نه اینکه یک ساعت وقتش تلف بشه.

Found the solution for this: If you’ve ever figured out what stupid C++ compiler means by “: error C2143: syntax error : missing ‘{‘ before ‘:'” you are a geneous geek.

If you are running x64 windows and compiling a .c file in MATLAB and you’ve already seeing this error even after all the necessary changes in the header file, you may want to change the extension of the file into .cpp! VS C++ 2008+ compiler automatically considers .c files as old C files and .cpp files as C++! No other workaround!

C++ compiler is stupid! Matrix stupid!

Balatarin

ویستا پر

فني 13 Comments »

طبق یک اقدام متحورانه… ویندوز ویستا را برداشتم به جاش ویندوز اکس پی ریختم با 1000 دردسری که مایکروسافت به عمد برای این کار ایجاد کرده بود. به هر حال انجام شد. الان هم چند تا از این نرم افزارهای مجانی (مثل 1 و 2) را که قیافه ویندوز اکس پی را به مخلوطی از ویستا  و سیستم عامل اپل تبدیل می کند نصب کردم. الان ویندوز اکس پی جینگول دارم. تنها مشکلی که وجود دارد این است که نمی توانم از 4 گیگ حافظه ام استفاده کنم و تنها 3 گیگ اش در ویندوز اکس پی قابل دسترس است. به فکر نصب اوبونتو بر روی قسمت دیگر هارد دیسک هستم. وقتی آن را نصب کنم کلا به لینوکس مهاجرت می کنم مگر اینکه بخواهم از از بعضی نرم افزارهای محبوبم در ویندوز استفاده کنم. آنجا 4 گیگ را راحت خواهم داشت. چند نما از ویندوزم:

expose in Windows XP

expose in Windows XP

Move within windows like VISTA

همانند ویستا در پنجره ها را ببینید و انتخاب کنید

رومیزی ویندوز اکس پی

رومیزی ویندوز اکس پی

به نظرتان چطور است؟

Balatarin

سایت‌های جدید ویرایش عکس

فني, عکاسی 3 Comments »

حتما این اتفاق برای شما زیاد افتاده که عکس دیجیتالیی دارید و می‌خواهید ویرایش کوچکی در آن بکنید اما پشت رایانه‌ای نشستید که نرم‌افزار محبوب شما را ندارد. به قولی فوتوشاپ نیست که فوتوشاپ‌اش کنی. اما این روزها با وجود اینترنت خیلی چیزها عوض شده است و ویرایش عکس نیز یکی از آنهاست. دیگر لازم نیست معطل برنامه محبوب‌تان بمانید. کافی است یکی از دو سایت زیر را برای ویرایش عکس‌تان انتخاب کنید. آن وقت، به طور مجانی هر کجای دنیا باشید، می‌توانید عکس‌تان را «فوتوشاپ‌» کنید.

1- Photo Express

این سایت که متعلق به Adobe است، تقریبا تمام امکانات معمول ویرایش عکس در فوتوشاپ (یا Photo Elements ) را به صورت بسیار ساده و کاربرپسند روی وب فراهم می‌کند. به راحتی به سایت‌های عکس مثل Flickr و Picasa متصل می‌شود و یا عکس‌ها را از روی رایانه شما می‌خواند. شما می‌توانید با استفاده از این سایت نتایج ویرایش را به صورت آنی همانند فوتوشاپ ببینید و بعد از چند کلیک ساده به نتیجه دلخواه خود برسید.

Photo Express

Photo Express

2- Splashup

اسپلش-آپ سایت جدیدی است که در یک کلام کپی مجانی فوتوشاپ (یا Gimp لینوکس) در وب است! شما می‌توانید بسیاری از ویرایش‌های معمول فوتوشاپ را با همان ابزارهای معروف و کارآمدش در محیط وب تجربه کنید، بدون اینکه اصلا فوتوشاپ داشته باشید. قابلیت جالب اسپلش‌-آپ امکان استفاده از لایه‌ها در ویرایش عکس است. این چیزی است که فوتوشاپ به خاطرش خیلی معروف است اما متاسفانه در سایت ویرایش عکس Adobe، یعنی Photoshop Express اثری ازش نیست. این سایت نیز به راحتی عکس‌ها را با اتصال به Flickr، Picasa و سایت‌های مشابه می‌خواند و منتشر می‌کند.

Splashup

Splashup

هر دوی این سایت‌ها از تکنولوژی فلش (Flash) برای اجرای برنامه‌هاشان استفاده می‌کنند.

Balatarin

کول

فني, وبلاگی 8 Comments »

می گویند کول Cuil (مثل cool خوانده می شود) گوگل بعدی خواهد بود یا به احتمال زیاد گوگل آن را خواهد خرید. نویسنده این موتور جستجو از مهندسان قبلی گوگل بوده که در سال 2006 از گوگل جدا شده تا موتور خودش را راه بیاندازد… الان راه انداخته و می خواهد به گوگل بفروشد … شرکتی که شوهرش و همه همکاران سابق اش در آن کار می کند و تعداد صفحه هایی که index کرده است نصف کول است!!(: کول در حال حاضر بزرگترین موتور جستجوی دنیاست و از گوگل جلو تر است‍!

Balatarin

مهاجرت به پایتون

فني, دکترانه, علمی 6 Comments »

در فکرت مهاجرت جدیدی هستم…. مهاجرت به پایتون Python. برنامه نوشتن درش بسیار شبیه MATLAB است و در عوض خیلی سریع تر. امروز اولین برنامه پایتون ام را نوشتم. خیلی ساده و زیبا…

بر خلاف MATLAB ، Python مجانی است ولی مانند آن یک هسته ساده مرکزی دارد و بسته های نرم افزاری متعدد رویش نصب می شود. چند بسته جالب دارد که عملا آن را از نظر محاسباتی، جبرخطی و عددی شبیه MATLAB می کند. مثل NumPy و SciPy و Matplotlib. در کنار این ها OpenCV نیز نسخه Python دارد و این یعنی هر چیزی که در MATLAB و C ازش استفاده می کنم اینجا هم هست.

اگر بخواهید پایتون را با مجموعه ای کامل از بسته های نرم افزاری محاسباتی دیگر یکجا بگیرید ، بهتر است مجموعه ی Enthought Python را یکجا نصب کنید. با داشتن این دیگر لازم نیست تک تک آن بسته های بالا را بگیرد. البته به جز OpenCV

OpenCV: کتابخانه ای است از توابع پایه بینایی رایانه ای که به صورت متن باز از طرف شرکت اینتل ارائه شده است.

برای مقایسه سرعت ایندو ازنوشته یکی از گروه های بحث و گفتگویMATLAB نقل می کنم. سرعت محاسبه تبدیل Wavelet (موجک) چهار بعدی در پایتون 3 ثانیه و در متلب 27 ثانیه.

پ.ن: اما مهم تر از همه این ها خلاص شدن از سردردهای تمام نشدی سر و کله زدن با C است! مگرنه MATLAB تا به حال به کسی بدی نکرده((:

Balatarin

من و CVPR

فني, امریکا 2 Comments »

این چند روز گذشته من مشغول مهمانداری از کله گنده‌های کنفرانس CVPR بودم. این اساسی‌ترین کنفرانس بینایی ماشین در امریکا و اگر اولین حساب‌اش نکنید دومین کنفرانس بینایی ماشین در دنیا است. 2 روز جلسه فشرده برای بررسی نهایی تمامی 1400 مقاله ارسال شده به کنفرانس بدست رؤسای بخش‌های مختلف کنفرانس در دانشگاه ما و به میزبانی استاد بنده انجام شد. من هم این وسط شوفر اساتید گرام بودم تا (لابد) حق خودم را به جامعه علمی ادا کنم.

دیشب کنار پاسکال فوآ نشسته بودم داشتم شام می‌خوردم، همان استاد EPFL که تقاضای من را برای ادامه تحصیل رد کرده بود. امروز که گفتم بهش که من برای کار زیر دست تو اقدام کرده بودم اما من رو رد کردی یک حرکتی کرد که فکر کردم افسوس خورده چنین دانشجوی سربه‌زیر و شوفری رو از دست داده!

این بزرگان قوم ما آدم‌های جالبی بودند. از همه بیشتر از «دیوید فلیت» خوش‌ام می‌آید. هم از منش‌اش هم از دانش‌اش. آدم بسیار ویژه و با سوادی است. «مایکل بلک» از دانشگاه بروان هم برایم بسیار جالب بود. از کارهای پژوهشی «نیکو سبه» هم خوش‌ام آمد و شاید از بعضی کارهایش استفاده کنم. بعلاوه در سخنرانی‌اش کلی بوش را مسخره کرد که حال کردم. کلا از استادی چینی و چینی‌ها خوش‌ام نمی‌آید. می‌دانم چرا اما نمی‌دانم این نژادپرستی به حساب می‌آید یا نه. کارهای «شای آویدان» در آدوبی خیلی جالب بود. فکر کنم به زودی عکاس‌ها اعتصاب غذا کنند چون دارن هنر عکاسی را به فضاحت می‌کشن دیگه اون چهار تا کلیکی هم که لازم بود بکنی تا یک عکس رو «فوتوشاپ‌اش کنی» رو دارن می‌کنند یه کلیک. «بابا وموری» هم مرد خاکی و باحالی بود که نمی‌دانم چرا با هواپیما رفت در حالی که فلوریدایی بود. «میخائیل ایرانی» که مثل «شای آویدان» اسرائیلی است، کارش خیلی درست بود و سخنرانی‌اش خیلی هیجان انگیز. «رامین ذبیح» هم آنقدر انگلیسی را قشنگ حرف می‌زد جرأت نکردم باهاش فارسی صحبت کنم حتی بعد از اینکه رساندم‌اش فرودگاه. فکر کنم نسل دومی بود.

آنقدر خسته شدم این چند روز که دلم می‌خواهد چندروز مرخصی بگیرم اما کسی به دانشجوهای تحصیلات تکمیلی (grad students) مرخصی نمی‌ده!

پ.ن: «روبرتو سزار» هم خیلی شبیه حامد بود و همش فکر می‌کردم حامد وقتی استاد بشه این شکلی می‌شه.

Balatarin

Matlab + C

فني 3 Comments »

امشب یک سوال جالب برایم پیش آمد که نمی دانم چرا کسی این کار را نکرده. بگذارید توضیح بدهم.

برنامه نویسی در MATLAB بسیار ساده تر از برنامه نویسی در زبان هایی مانند c++ است. یکی از علت های اصلی آن این است که متغییرهای این زبان اصولا به صورت مارتیس تعریف می شوند و شما می توانید روابط ریاضی را همانطور که در جبر خطی می نویسید در MATLAB هم بنویسید. اما در c شما چنین قابلیتی ندارید و همه چیز را باید بر اساس متغییرهای جزء بنویسید و بعد برایشان توابع یا کتابخانه و انواع جدید بسازید. در عوض MATLAB در اجرای حلقه ها بسیار کند تر از C++ است.

سوال من این است که چرا تا به حال کسی یک انشعاب از C++ ارائه نکرده که بشود درش عبارتی مثل این نوشت و قابلیت های C را هم داشته باشد؟ آنهم با این همه کاربرد C در محاسبات و جبر خطی؟!

B = (A’A) ^ -1*A ;

عبارت بالا خیلی قابل فهم تر و انسانی تر است از یک مشت متغییر جانبی و توابع.

چرا زبان برنامه نویسی سطح پایینی وجود ندارد که چنین Syntax ای را قبول کند و بعد ترجمه کند و بعد کامپایل؟ با با همه ایرادهایی که به MATLAB می گیرند که کند است و یا اینکه زبان برنامه نویسی نیست اما به نظرم این نوع برنامه نویسی آینده بیشتری دارد چون سرعت رایانه ها با قانون موور بالا می روند و رابط برنامه نویسی هرچقدر انسانی تر باشد بهتر است.

Balatarin
WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS