کارایی یعنی، چو هستی بهترین باش

چگونه, اینترنت, دکترانه 9 Comments »

در این نوشته، ابتدا مقدمه‌ای کوتاه درباره برنامه‌ریزی می‌آورم، سپس ابزاری به نامه Toodledo را برای افزایش کارایی معرفی می‌کنم.

کارایی مفهومی جهانی است که لازم نیست در جای خاصی باشید که کارایی برایتان معنی پیدا کند. اما من از زمانی که به این سوی دنیا (امریکا) آمدم به قول محمد سولی، فهمیدم که در زندگی چیزی به نام «برنامه‌ریزی» هم وجود دارد و  آن کارایی‌ام را افزایش می دهد. شاید در آنسوی دنیا ارزش وقت‌ام را به اندازه کافی نمی دانستم و شاید با عوض شدن پی‌درپی شرایط زندگی، مهلتی برای برنامه‌ریزی نبود. به هر حال اینجا مملکتی است که کارایی حرف اولش را می زند. این حرفی است که علی، یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌مان در اولین ماه‌های که آمده بودیم به ما گفت. شاید به زبان عامیانه اینطور بشود بازگویش کرد: اینجا هشت ساعت کار روزانه را مثل سگ کار می کنند! (با عرض معذرت!) بسیار بیشتر از اروپایی‌ها و یک دنیا بیشتر از ایرانی‌ها.

از موضوع نوشته دور نشوم. گفتم برای بالا رفتن کارایی برنامه‌ریزی لازم است. حالا چطور برنامه‌ را بریزیم؟! هر کسی روش خودش را در برنامه‌ریزی دارد. مادرم، کارهایش را توی دفترچه‌ی کوچکی که هر چند وقت یک بار، نو می‌شود، می‌نویسد. همیشه یک دنیا کار دارد. کلی کار خانگی که یک تنه به همه شان می رسد و کلی بیمار دندان‌پزشکی که هر روز مداوا شان می کند. اما من با کاغذ و نوشته میانه خوبی ندارم. گمشان می کنم. من کارم همواره با رایانه است، پس ترجیح می دهم، وسیله برنامه‌ریزی‌ام هم همانجا باشد. برای همین چند وقتی است که به سراغ ابزارهایی رفته‌ام که که این کار را برایم ساده کرده‌است و مهم‌تر از آن، به راحتی کارهایم را پیگیری می‌کنم.

راز برنامه‌ریزی چیست؟ «راز برنامه‌ریزی این است که لحظه‌های زندگی‌تان را از دست ندهید. شما یک بار زنده هستید و تعداد لحظه‌هاتان محدود، پس لطفا آن طور زندگی کنید که پیشمان نشوید».

من برای برنامه ریزی دو کلید می شناسم که آن را به شما نشان می دهم و معتقدم با این دو کلید خیلی از قفل ها را باز خواهید کرد.

کلید اول، ساده است: تقویم داشته باشید. روز قبل از شروع هفته (جمعه یا یکشنبه) تقویم‌تان را نگاه کنید و برای هر روز کارهایی که لازم است را علامت بزنید. همانطوری که گفتم من با کاغذ میانه خوبی ندارم، پس تقویم من بر روی رایانه‌ام است. چون دو رایانه دارم، یکی برای کار و دیگری لپ‌تاپ، تقویم‌ام روی اینترنت است. بله، من از تقویم اینترنتی گوگل استفاده می کنم.

کلید دوم، جالب است: کارهای روزانه‌تان را لیست کنید. این هم ساده است، می دانم که همه‌تان کارهایی که باید هر روز کنید را می دانید اما این جایی از مغز شما را گرفته که می توانید برای چیزهای دیگر استفاده کنید. یک بار اول هفته بنویسیدش و خلاص شوید. دیگر لازم نیست در اضطراب باشید که قرار مهمی را فراموش نکرده اید یا به فلانی زنگ نزده اید و هزار و یک ریز کار دیگر. نکته ظریفی در مورد لیست کارهای روزانه هست: «روش خودتان را پیدا کنید!» هر طور راحت‌تر هستید لیست تهیه کنید. هر طور بیشتر به کارتان می آید. برای اینکه بفهمید چه روشی خوب است، باید از یک جایی شروع کنید اما خیلی زود دست تان می آید که چه طور لیست تهیه کنید.

می خواهید بدانید من چطور لیست‌ام را درست می کنم؟ من کارهایم خیلی خیلی ریز می نویسم. طوری که انجام هرکدام‌اش ساده باشد. اینطور پس از هر قدم، کلی انرژی می گیرم، انرژی مثبت! برایشان از کم اهمیت تا پر اهمیت ترین از 0 تا 4 شماره تعیین می کنم. بعد لیست را به ترتیب اهمیت مرتب می کنم و شروع می کنم به انجام دادن شان. شما را نمی‌دانم اما من اگر بخواهم این کار را روی کاغذ انجام بدم، آخر سر یک صفحه کاغذ خط خطی شده دارم که دوست‌اش ندارم. در عوض از Toodledo.com کمک می گیرم. سایت با نمکی است و همه آن چیزیهایی که من برای لیست کردن کارهای روزنامه می خواهم را دارد:

  • سایت اینترنتی است، هرجا باشم حتی اگر رایانه نداشته باشم کافی است به اینترنت وصل بشوم و ببینم چی به چی هست.
  • خیلی راحت با دوتا کلیک در مرورگر اینترنتی‌ام (فایرفاکس) برنامه ام را می بینم یا کاری به برنامه ام اضافه می کنم.
  • به سادگی کارها اولویت‌بندی می‌کنم.
  • برای کارهایم موعد پایان تعریف می‌کنم.
  • کارها به ترتیب اولویت یا موعد پایان، یا به هر ترتیبی که دوست داشتم می‌بینم.
  • مستقیم به تقویم گوگل وصل می شود. می توام کارهای روزانه را در تقویم گوگل ببینم و یا اضافه/کم کنم.

نکته جالب دیگری که این سایت دارد این است که می توانم کارها را دسته بندی کنم (شغلی/خانه/ورزش/تفریح و…). همچنین هدف‌هایم را می‌نویسم. هدف‌های کوتاه مدت (تمام کردن فصلی از کتاب/حال کردن)، میان مدت (کم کردن وزن) و یا بلند مدت (یادگیری پیانو). با استفاده از این می‌بینم که وقت‌ام را چطور صرف کرده‌ام، چقدر دنبال هدف‌ام گشته‌ام، چقدر وقت به کارهای نامربوط گذشته است.

چند نما از سایت Toodledo و ترکیب اش با تقویم گوگل:

لیست کارهای روزانه و هفتگی

لیست کارهای روزانه و هفتگی در سایت Toodledo

ترکیب تقویم گوگل و Toodledoo

ترکیب تقویم گوگل و Toodledoo

راستی سایت مشابه‌ای هم وجود دارد به نام “شیر یادت نره” (همون تبلیغ پاک یادت نره).  که علاوه بر تقویم با جی‌میل هم ترکیب می شود که آن نیز بسیار جالب است.

Balatarin

نگذار ای میل ها وقت ات را بگیرد

چگونه, وبلاگی, دکترانه 1 Comment »

وقت تو محدود است و تنها چیزی است که داری و چیزهایی که وقت ات را می گیرند بی نهایت! نگذار ای میل به چیزهای وقت گیر اضافه شود.  – Merlin Mann

من امروز چندین هزار ای‌میل را یکجا به آرشیو سپردم… خیالم راحت شد.(:

Balatarin

لیست کریگ CraigList

چگونه, امریکا 9 Comments »
صفحه اصلی سایت لیست کریگ - علامت سایت نشان صلح

صفحه اصلی سایت لیست کریگ - علامت سایت نشان صلح

شما را نمی دانم اما، ما اگر بخواهید چیزی بخریم، به خصوص دست دو، یا اگر دنبال خانه اجاره ای باشیم، اولین جایی که چک می کنیم سایت «لیست کریگ  (یا CraigList )» است (این سایت در ایران گل بلبل مثل خیلی از سایت های به درد خور دیگر مسدود شده است). اگر شما در امریکای شمالی یا یکی از 50 کشور (یا 500 شهری) که الان «لیست کریگ» در آن فعال است زندگی کنید، استفاده از این سایت به عنوان منبع آگهی های روزانه بسیار متدوال است. آنقدر متداول که شاید نتوانید تصورش را بکنید که تا چندین سال پیش چنین چیزی وجود نداشت.

پیش از این همیشه این روزنامه ها بودند که با قبول هزینه اندکی، به شما اجازه می دادند آگهی بزنید. اما الان شما می توانید به طور مجانی آگهی خودتان را در سایت لیست کریگ اضافه کنید، عکس و آدرس و … برایش بگذارید و مطمئن باشید خیلی بیشتر از یک روزنامه صبح خواننده دارد! هر اندازه ای که دوست دارید متن آگهی را چاپ کنید، هر شکلی که دوست دارید. هرچه دوست دارید داخل اش بنویسید!

ما یک سالی بیش نیست که به این دیار آمده ایم اما در این مدت کوتاه از این سیستم آگهی بسیار استفاده کردیم. چرا که کار کردن با آن بسیار ساده است و بسیار کار راه انداز. مثلا اگر بخواهید آگهی بفرستید. اول در سایت عضو می شوید. کافی است یک آدرس ای میل داشته باشید. بعد می توانید آگهی خودتان را وارد سیستم کنید. از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد. مثل صفحه آگهی های همشهری هر نوع آگهی بخش مخصوص خودش را دارد. آگهی شما برای شهر خودتان یا محدوده جغرافیایی شما ثبت می شود. مثلا هر کس بخواهد می تواند آگهی های فروش خانه در محدوده شهر یا حتی محله اش را روی لیست کریگ ببیند. می تواند هر روز به سایت سر بزند و آگهی های جدید را چک کند. با صاحب آگهی تماس بگیرد و چانه بزند. برای آگهی زدن لازم نیست پولی بپردازید مگر اینکه در یکی از شهر بزرگ نیویورک، سانفرانسیکو، لس انجلس، سندیگو، شیکاگو، بوستون، واشنگتن، و یا پرتلند باشد. فکرش را بکنید مجانی تبلیغ می فرستی هر چقدر خواستی و مطمئن هستی خواننده هم دارد!

اگر دنبال چیزی می گردی بخری، اجاره کنی، یا هر کار دیگری کافی است به سایت لیست کریگ سربزنی و سراغ شهر خودت را بگیری(مثال شهر ما). بعد مثلا در قسمت لوازم خانه، ماشین، اجاره خانه، کاریابی، دوست یابی یا هر چیز دیگری جستجو کنی. می توانی جستجویت را به آگهی های عکس دار محدود کنی. حتی برای شوخی (یا جدی) می توانی به دنبال همسر و دوست دختر/پسر بگردی! (فکر کنم این تنها دلیل مسدود شدن سایت در ایران باشد!)

نمونه آگهی - اتوموبیل

نمونه آگهی - اتوموبیل

کمی تاریخچه: سایت لیست کریگ، 13 سال پیش توسط یه مهندس کامپیوتر در شهر سانفرانسیسکو راه اندازی شد برای آگهی ها. البته ابتدا برای آگهی های فرهنگی، علمی و رویدادهای شهر بود اما بعدا ملت شروع کردند به فرستادن آگهی کمک و راهنمایی… کم کم آگهی های شغلی پدیدار شدند و همینطور آگهی های متنوع تر شدند. آقای کریگ، این مهندس خلاق، به جای جلوگیری از استفاده های متفاوت مردم از سیستم اش به آنها میدان داد و مرتب اش کرد. کم کم سایت به شکل امروزی دار آمد که منبع اصلی آگهی در امریکا (و کاناداست) و روی دست روزنامه های شهر بلند شده است. خیلی متداول است که در جواب اینکه این چنس دسته دو به این خوبی را از کجا گیر آوردی بشنوی «خیلی ساده از لیست کریگ»!

نمونه آگهی - پیانو

نمونه آگهی - پیانو

سایت کریگ همچنان به رشد خودش ادامه می دهد و همچنان غیر تجاری (اما انتفاعی) مانده است و 25 نفر کارمند فعلی آن از درآمدی که از آگهی های آن چند شهر بزرگ بدست می آورند زندگی می کنند. به قول آقای کریگ، راز موفقیت این سایت این است که به مردم آزادی داد که هرچه دلشان بخواهد را آگهی کنند. راستی، در سانفرانسیکو روی در و دیوار نشان صلح را زیاد می بینی. همان نشانی که سایت لیست کریگ هم آن را به امانت گرفته است.

ساختمان لیست کریگ

ساختمان لیست کریگ در سانفرانسیسکو - از ویکی پدیا

Balatarin

چگونه تحقیق کنیم

چگونه, دکترانه No Comments »

این را در وبلاگی پیدا کردم که امیر مسعود (سولوژن عزیز) لینک داده بود، چون ارزشمند بود گفتم برای خودم نگاه‌اش دارم.

در پژوهش کردن همیشه 4 چیز سوال را به یاد داشته باش:

1- شواهد و دلایل‌ات  چیستند؟ بر چه پایهای استدلال می‌کنی؟

2- این موضوع جدید با آن چیزهایی که تا به حال می‌دانی چه ارتباطی دارد؟

3- تو چه چیزی بیشتر از بقیه کشف کردی؟ چه چیزی به علم ملت اضافه کردی که قبلا نمی‌دانستند؟

4- چطور این همه آدم باهوش که قبل از تو با این مساله برخورد کردند اشتباه فکر می کردند یا به این جواب نمی رسیدند؟

In any research project, you need to answer the following four questions:

1. What’s your evidence?

2. How does this fit in with what else you know?

3. What have you found beyond what people thought before?

4. How did all those smart people who came before get things wrong?

From: Thinking like a scientist

Balatarin

راهنمای سفر کم خرج قبرس

چگونه, روزگار من 135 Comments »

این روزها خیلی ها مشغول تدارک رفتن به سفارت امریکا برای گفتن ویزا هستند و چند نفر از دوستان ام هم با من تماس گرفته اند و در مورد چگونگی مصاحبه و این جور چیزها از من پرسیده اند. بسیاری از دوستان به سفارت امریکا در قبرس می روند و همانطور که می دانید قبرس کشور گرانی است. من از آنجایی که عقیده دارم که کم خرج کردن در یک سفر کاری و این چنینی نه تنها کار خوبی است و بلکه خیلی هم ضروری است و بر خلاف بعضی ها که فکر می کنند قبرسی ها از ما ایرانی ها به دلیل کم خرج کردن خوش شان نمی آید، راهنمای مختصری از یک سفر کم خرج به قبرس برای مصاحبه ویزای امریکا اینجا می نویسم:


1- بلیط و ویزای قبرس:
برای بلیط همیشه بازی های جدید وجود دارد و همینطور برای ویزای قبرس. به همین دلیل در اینباره نمی نویسم چون شاید تجربه من به جای کمک، گمراه کننده باشد. سعی کنید بلیط را از ارزان ترین جایی که می توانید بگیرید. یادتان باشد که پرواز کوتاه تر با ترانزیت کمتر را در اولویت قرار بدهید. زمان برای شما بیشتر از پول ارزش دارد.


2- محل اقامت:
من برای اقامت شهر لارناکا را به دلیل ارزانی بهتر می دانم. هتل فرانجورجیو را هم به همه پیشنهاد می کنم چون هم پاتق ایرانی ها شده هم اینترنت دارد! این خیلی مهم است به خصوص در آن گرمای تابستان آنجا و آن هزینه های بالا اگر بخواهی یک ای میل ساده بزنی باید هزار دردسر بکشی. یادتان باشد که بشدت از هتل های دور بپرهیزید و همان حوالی ساحل لارناکا هتل بگیرید. نکته خوب فرانجورجیو این است که هتل آپارتمان است و شما می توانید غذای خودتان را بپزید. هتل آپارتمان های دیگری هم در لارناکا هست که امکان پختن غذا را به شما می دهد. حتما در مورد وجود اینترنت و مجانی بودنش بپرسید. من اصلا توصیه نمی کنم که کنسرو با خودتان از ایران ببیرد بلکه پیشنهادم این است که آنجا غذای سالم درست کنید و بخورید. چطور؟ راهش ساده است: مواد غذایی را از جایی بخرید که خود مردمان قبرس خرید می کنند. آنها با 4 برابر قیمت کنار ساحل خرید نمیکنند بلکه مراکز خریدشان اندکی فاصله دارد. (در پایین توضیح داده ام). در نقشه هتل فرانجورجیو را با دایره قرمز مشخص کرده ام. یادتان باشد هر شهر جدیدی که می روید حتما نقشه شهر را بگیرید و سعی کنید هر چه بیشتر خیابانهایش را کشف کنید

نقشه لارناکا

نقشه لارناکا


3- خرید آب:
آنجا گرم است باید مرتب آب بنوشید و بهتر است برای آب آشامیدنی از بطری های آب 1 لیتری استفاده کنید. بسته های 6 تایی آن را می توانید با حدود 1 پند بخرید. چون سنگین است نمی توانید آن را مدت طولانی حمل کنید. برای همین پیشنهاد می کنم به نصف قیمت آب در هتل، از مغازه ای که در غرب خیابان Evanthias هست خریداری کنید ( در نقشه علامت زده ام).


4- خرید مواد خوراکی:
روزهای یکشنبه (اگر درست خاطرم باشد) در لارناکا دقیقا شرق کلیسای معرفش چیزی شبیه جمعه بازار است. می توانید میوه های ارزان و Organic را آنجا بگیرید. اما اگر میوه خور قهاری هستید باید به سمت دیگری بروید. در نقطه قسمت بالای نقشه (شرق) قسمتی را با دایره قرمز مشخص کرده ام. اینجا فروشگاه زنجیره ای Carrefour است که فروشگاهی عظیم دو طبقه است و همه چیز در آن با قیمت مناسب پیدا می کنید. اگر دوبی رفته باشید مشابه اش را آنجا دیده اید یا می توانید با فروشگاه های شهروند تهران مقایسه اش کنید. هر نوع مواد خوراکی (و یا پوشاکی و …) که احتیاج داشته باشید را می توانید از اینجا بخرید. از غذاهای نیمه آماده تا گوشت تازه. غرفه ای هم دارد که غذای تازه پخت ارائه می کند که بسیار عالی است. برای مقایسه قیمت بگویم که قیمت یک مرغ بریان در آنجا 3 پوند بود که غذای حداقل 4-3 نفر است. Carrefour میوه هم دارد اما کمی گران است. روبه روی این فروشگاه، فروشگاه دیگری است که مثل بازارهای میوه تره بار خودمان می ماند و پر از میوه های تازه و ارزان است.


5- رفتن به مرکز خرید Carrefour:
بین هتل ها (ساحل لارناکا) و این مرکز خرید 20-30 دقیقه پیاده راه است. مرکز خرید ساعت 8:30 شروع به کار می کند و برای اینکه به تیغ آفتاب نخورد بهتر است ساعت 8 بعد از صبحانه عازم شوید. پیشنهاد می کنم چند نفری با هم بروید. در این صورت با یک بار رفتن به فروشگاه می توانید مواد غذایی مورد نیاز طول سفرتان را تهیه کنید.

6- رفتن به نیکوزیا: این مورد را به کسانی پیشنهاد می کنم که برای Pickup ویزا برای دومین بار به قبرس می روند. چون استرس ندارند. اتوبوس های تورها یا آن Travel Express معروف برای رفت و برگشت به نیکوزیا 10 پوند یا 6 پوند از شما طلب می کنند اما شما اگر ساعت 6:30 صبح بیدار شوید، روبه روی هتل سان هال (در بولوار آتن) اتوبوس های نیکوزیا هستند که با 5 پوند شما را ساعت 7:40 به نیکوزیا می رسانند و بر می گردانند. در نیکوزیا هم با 10 دقیقه پیاده روی می توانید به سفارت امریکا برسید و هم اندکی شهر با بگردید. سفارت امریکا به انتهای خط اتوبوس ها بسیار نزدیک است.

7- غذای حلال: اگر دنبال غذای حلال می گردید، کنار قلعه ای که در انتهای بولوار آتن است می توانید مسجدی را ببینید. روبه روی مسجد یک رستوران لبنانی است که غذای حلال می دهد. رستوران های لبنانی دیگری نیز در لارناکا است و معمولا رستوران های لبنانی غذای حلال دارند. کافی است بپرسید.

من سال گذشته حدود 120 دلار در یک هفته برای زندگی در کنار ساحل لارناکا خرج کردم. البته دو وعده را بیرون غذا خوردم (mezze و اینها) و کلی ول خرجی های دیگر هم کردم و حتی یک کنسرو هم با خودم نبرده بودم.

Balatarin
WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS