زندگی، رویا ای است

اندیشه, ایران, سخن روز 9 Comments »

خبر کوتاه‌ است و بسی اندوه بار. در آینه به خود نگاه می‌کنم و پس از درنگی بلند، تصمیم به نوشتن می گیرم. آری نوشته‌ی امروزم به بهانه فوت «محمد نوری» عزیز است. نه مرثیه می‌خواهم بگویم نه آه بکشم. یقین دارم بسیاری این کار را بهتر از من خواهند کرد. راستش وقتی همین چندی پیش، شبی خبر فوت  «دکتر کارو لوکس» را شنیدم، چنان در بهت و غم فرو رفتم که مرا از مرثیه‌سرایی گریزی نبود. البته چیزی ننوشتم و چه خوب که مشغول کنفرانس و زندگی شدم وغم یادم رفت. پس این نوشته برای چیست؟ چه می خواهم بگویم؟ راستش این نوشته یک هدف بیشتر ندارد: تلنگری به خودم و به شما.

چندی است که خبرها پر است از رفتن عزیز دانشمند یا هنرمندی. به قول دوستی انگار ایران‌مان را دارند از از درون تهی می‌کنند. یا اینکه  و “ایران ذره ذره می‌میرد”. این بیانی بسیار شاعرانه است اما باید بگویم که  اشتباه است. غم از دست دادن چنین وزنه‌هایی برای فرهنگ ایران چنان عمیق است که یادمان می رود درست نگاه کنیم. این ایران نیست که بی‌دانشمند و بی‌هنرمند می‌شود این ما هستیم  “یادگارهای کودکی مان یکی یکی پر می کشند” (*).

در آینه که نگاه می‌کردم و شمار موهای تازه سپید شده‌ام را می‌دیدم؛ باورم شد که نه ایران تنها و بیچاره شده و نه دنیا با از دست دادن عزیزی خالی شده است. این من و هم‌سن و سال‌های من هستیم که یادمان رفته سنی ازمان گذشته و الان نوبت ماست که این چرخ را بچرخانیم. دانشمند بعدی و هنرمند پر آوازه‌ی بعدی باید یکی از من و شما باشد؛ که اگر چنین نکنیم باید مرثیه خواند و اندوهگین بود. چه کسی گفته که محمد نوری با آن صدای جاودان در 81 سالگی مرده است؟ مگر هنرمندی این چنین می میرد؟ مگر آنچه دکتر لوکس در ذهن هزاران دانشجویش کاشته از بین می‌رود؟ هرگز هرگز! یادتان هست؟ محمد نوری می خواند «زندگی است رویای زیبای عشق». بیایید ما هم رویایمان را بسازیم پیش از اینکه بیدار شویم. سعدی جانم حافظ میگه:

دور مجنون گذشت و نوبت ماست                هر کسي پنج روزه نوبت اوست .

Dr. Lucas and Me

Dr. Lucas and Me

محمد نوری بهانه‌ی من برای آشتی با موسیقی است و دکتر لوکس استاد عزیزم و منبع الهام علمی‌ام. امیدوارم این نوشته سر آغاز آن چیزی شود که زمان درازی است فکرم را مشغول کرده است و بعد از سفرم آن پی‌اش راخواهم گرفت؛ اینکه ما چه می‌توانیم بکنیم.

(*) صفحه فیس‌بوک دبیرستان دین و دانش تهران

Balatarin

دوازده سال

امریکا, دکترانه, روزمره, سخن روز 7 Comments »

بعد از یازده-دوازده سال امیر را دیدم. بعد از سال 4 دبیرستان ندیده بودم‌اش.  الان برای خودش دکتری شده و دنبال اینه که توی بیمارستانی مشغول به کار بشه و دوره انترنی بگذرونه. کلی گپ زدیم و از همه چیز گفتیم. برایش گفتم که من از دوران دبیرستان خاطرات خیلی کمی دارم. خیلی محو و ناچیز. در حالی که از دوره راهنمایی بیشتر خاطره دارم! عجیب نیست؟ گفت که او هم اینطوریه. حتی از دانشگاه هم خاطرات چندانی نداره. علت اش هم اینه که خیلی سخت گذشته و دوران خوبی نبوده. دیدم کاملا راست میگه. خوشحال شدم! بیشتر از این که می گفت او هم همینطوره! پس من تنها نیستم و درد مشترکی دارم! آه ای دبیرستان کمال با آن همه سخت گیری های ابلهانه و کودکانه ات که یک قرن از مدل های آموزش عقب بودی (هستی؟). حالا من از این خوشحال بودم که دانشگاه به من کاملا خوش گذشت و لذت بردم. البته تفاوت اش در سیستم آموزشی نبود بلکه در این بود که من تصمیم گرفتم سرنوشت‌ام را دست خودم بگیرم(:

یک جمله زیبا از امیر یادگرفتم برای اینکه برایم ماندگار شود اینجا می نویسم: “وقتی کسی رو داری و راه کج میری، یکی هست بهت بگه که آهای نرو. اما وقتی تنهایی میری میری تا اینکه بخوری زمین.”

خیلی حرفش را قبول دارم. البته جوابی هم براش دارم: اگر خوردی زمین دوباره بلند شو. این راز زندگی است.

Balatarin

حناق مشایی

لبخند بزن, سخن روز 4 Comments »

“رحيم مشايي، معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي دولت فخیمه،  با اشاره به سابقه ديرينه خليج فارس در اسناد و مدارک تاريخي اظهار داشت: نام خليج فارس و درياي پارسي از 30ميليون سال پيش به موازات شکل گيري تمدن هاي انساني در منطقه موجوديت يافته است.” – خبرگزاری جمهوری اسلامی

Balatarin

زندگی با ترس

فیلم, سخن روز No Comments »

زندگی با ترس اسمش زندگی نیست – Desperate House Wives

Balatarin

کی آدم بزرگ می‌شه؟

روزگار من, سخن روز 3 Comments »

– کی آدم برای پدر ماردش بزرگ می‌شه و دیگه بچه حساب نمی‌شه؟

— هیچ وقت!

– کی آدم خودش بزرگ می‌شه و دیگه بچه نیست؟

— وقتی دیگه بچه بازی در نیاره… حتی جلوی پدر مادرش(:

Balatarin

پافشاری

وبلاگی, سخن روز 3 Comments »

“Nothing in the world can take the place of persistence.

  • – Talent will not; nothing is more common than unsuccessful men with talent.
  • – Genius will not; unrewarded genius is almost a proverb.
  • – Education will not; the world is full of educated derelicts.

Persistence and determination are omnipotent. The slogan press on has solved and always will solve the problems of the human race. No person was ever honored for what he received. Honor has been the reward for what he gave.” – Calvin Coolidge

Balatarin

بوسه آخرین

فیلم, اندیشه, سخن روز 2 Comments »

دیشب به توصیه روزبه فیلم آخرین بوسه (The Last Kiss 2006) را دیدیم. فیلم بسیار جالبی بود و پر کشش. داستان زندگی چند دوست/خانواده که هرکدام به شکلی با زندگی مشترک‌شان مشکل دارند. یکی با همسرش سر بچه‌داری مشکل دارد، آن یکی از دوست دخترش صاحب بچه شده ولی دارد بهش خیانت می‌کند، مادری به پدر در سی‌امین سال زندگی مشترک می‌گوید که 3 سال پیش با مرد دیگری خوابیده و دیگری دوست دخترش ازش جدا شده … آن هم بعد از سال‌ها…

Last Kiss

آنطور که روزبه نوشته این فیلم هالیوودی شده فیلم ایتالیایی است که در سال 2001 ساخته شده بوده. کل فیلم به نظر خوب ساخته شده بود و پر کشش و از بین فیلم های هالیودی‌ای که در چند سال اخیر دیدم در رسته‌ی خوب‌هایش قرار می‌گیرد. نویسنده فیلم‌نامه‌ی فیلم Crash هم در فیلم‌‌نامه انگلیسی همکاری کرده. جمله‌ای در فیلم بود که من خیلی خوش‌ام آمد و نقل به مضمون می‌نویسم‌اش (در لینک یوتیوب درپایین انگلیسی‌اش را خواهید شنید). این جمله را پدر دختر به دوست پسری می‌گفت که دخترش از او حامله بود و بهش‌خیانت کرده بود. پسر می‌گفت پشیمان است و دختر را دوست دارد:

عشق هیچ معنایی ندارد! هرکسی در این دنیای بزرگ می‌تواند عاشق شود، عشقی راستین. اما عشق درون تو است و حسی شخصی تو. آنچه درون تو می‌گذرد برای دیگران هیچ معنی و اهمیتی ندارد. مهم آن چیزی است که انجام می‌دهی. رفتاری است که با آن‌هایی که دوست‌شان داری می‌کنی.

بعضی وقت‌ها از خودمان می‌پرسیم مگر فلانی دوستمان ندارد که چنین می‌کند یا اینکه مگر دوست‌اش نداشت که چنان کرد…. جواب‌اش در همین جمله بالاست. این است که عشق بدون نیکی، بزرگ‌منشی، مهربانی، خوش رفتاری، گذشت و همه رفتارهای اجتماعی خوب بی‌معنی است.

Balatarin

ای اینترنت

روزمره, سخن روز 4 Comments »

ای اینترنت… ای بزرگترین دوست و دشمن پژوهش…. ای خانه خراب کن… ای مقاله درست کن… این اینترنت

دوست‌ات دارم(:

Balatarin

روح

سخن روز 5 Comments »

“The most important part of your boy body is your soul.” – Raminia

ای انسان! مهمترین عضو بدن‌ات، روح توست – رامین

Balatarin

هوای گرم و غریضه غریزه

سخن روز 3 Comments »

هوا حسابی گرم شده. بچه ها سخت مشغول کار در آزمایشگاه هستند. دختری با تاپ و شلوارک وارد آزمایشگاه می شود و سراغ حل تمرین درس برنامه نویسی سی را می گیرد. حل تمرین الان در آزمایشگاه نیست. هم آزمایشگاهی های من می خواهند کمک اش کنند. سراغ حل تمرین را می گیرند پیدایش نمی کنند. یکی یکی داوطب می شوند که کمک برنامه نویسی ارائه کنند. آزمایشگاه ساکت که همه مشغول کار بودند ناگهان به جنب و جوش می افتد!

خوش به حال آن پسری که بعد از دختر وارد شد، آن هم بی نصیب از کمک های انسان دوستانه برنامه نویسی نماند. راستی مطمئنم همه چیز طبیعی و بدون نظر بود. تنها جذب شده بودند… کم کم پسرهای دیگری وارد می شوند اما دیگر از کمک خبری نیست…

Balatarin
WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS