دلم هوس کولکچال کرده

ایران, روزمره 3 Comments »

یادش بخیر آن روز که بیتا و آرمین و دوستان‌شان در کولکچال گرفتار برادران ارزشی شده بودند… روبه روی همین دره بود می‌دانید کجاست؟ دقیقا پیچی که بعد از ایستگاه سه است. همان ایستگاهی که الان آنتن تلویزیون درش نصب شده. بعد از این پیچ یک مسیر طولانی است که با شیب زیاد به سمت بالا می‌رود و نفس‌گیر است و در زمستان پر برف! یادش به خیر … این روزها نوستالژیک شده‌ام!

The is a steep valley in the Kolakchal mountain resort. I have plenty of good and bad memories here. Some day about 10 years ago, my brother and his university classmates, including my cosins, where threatened with handguns by special police pointin into their faces! Their guilt was that they had went out with their female classmates and they were laughing together! I was there too; that was a hateful day of intimidation but ended peacefully (watta chance!). Iran's social climate has changed since those days but there is a certain fear that there are still powerfull hardliners who have plans to restore that evil situation.

Balatarin

مدرک کردان (2)

ایران, جامعه, سیاست 4 Comments »

بالاخره آقای کردان به حرف آمد و گفت که مدرک‌اش قلابی بوده است. حالا ایشان مدعی است که سرش کلاه رفته و مقصر مدرک قلابی کسی است که آن را فروخته و تا حالا به این موضوع شک نکرده بوده! البته معلوم نیست با وجود این همه اطمینان به لیاقت‌اش برای دکترای آکسفورد، خودش را لایق گرفتن «حقوق دکترا» نمی‌دانسته: ایشان در نامه‌اش گفته که بر اساس مدرک دکتری قلابی‌اش هیچ وقت حقوق نگرفته! خوشحال‌ام که جامعه‌مان نشان داد که هنوز اندکی اخلاق و شرف باقی مانده که نگذارد چنین دروغی سر به مهر بماند. جالب این است که اگر حرف آقای کردان را قبول کنیم، باید این را هم بپذیریم که الان وزیر کشور کشورمان آدم دست‌پا‌چلفتی‌ و ناآگاهی است که حتی نمی‌تواند صحت مدرک دکتر‌ایش را بفهمد. می‌دانید که مدرک دکترا قبض برق نیست که هر ماه دست آدم برسد. اما فعلا وزیر کشور ما کسی است لابد قبض برق‌اش را چک می‌کند که اشتباه نداشته باشد اما مدرک دکترایش را نه!

Balatarin

من بیشتر از چه می‌گویم

وبلاگی, اینترنت 9 Comments »

امروز با استفاده از سایت Wordle.net ابری از لغات نوشته‌های وب‌لاگ‌ام را درست کردم. البته فقط نوشته‌های دو ماه و نیم گذشته را حساب کردم. در این عکس هرچه کلمه‌ای بزرگتر باشد نشان می‌دهد آن کلمه در وب‌لاگ بیشتر تکرار و تاکید شده است. (روی عکس‌ها کلیک کنید بزرگتر می‌بینید)

ابر لغات جستجوی همیشگی

ابر لغات جستجوی همیشگی

مقایسه کنید با ابر نوشته‌های سولوژن طی مدت مشابه:

ابر لغات ضد خاطرات

ابر لغات ضد خاطرات

جادی:

ابر لغات کیبورد آزاد

ابر لغات کیبورد آزاد

و آیدین:

ابر لغات عارفانه ابلهانه

ابر لغات عارفانه ابلهانه

Balatarin

فیلم با دوربین عکاسی

اینترنت 8 Comments »

این فیلم با دوربین عکاسی  *Canon EOS 5D Mark II تهیه شده. بدون هیچ پردازشی! از کیفیت فیلم و سرعت شاتر دوربین کیف کنید!

* با تشکر از قهرمان از کامنتی که گذاشت و Mark II بودن‌اش را تاکید کرد.

Balatarin

دولت بزرگ

امریکا No Comments »
بحران اقتصاد امریکا - نیویورک‌تایمز

بحران اقتصاد امریکا - نیویورک‌تایمز

Balatarin

مراحل زندگی

لبخند بزن 9 Comments »

طبق تحقیقات بسیار وسیع رامین روی آزمایش پیدایش کیهان، مراحل زندگی از این قرار است:

 1. دوران گوگولی مگولی (نوزادی)
 2. دوران پیش از مدرسه
 3. دوران مدرسه
 4. بعد از دیپلم (دانشگاه)
 5. بعد از بیست سالگی
 6. دوران نامزدبازی
 7. دوران بعد از ازدواج
 8. دوران قبل از بچه
 9. دوران بعد از بچه
 10. دوران بعد از خانه‌داشتن
 11. زندگی بعد از باز نشستگی
 12. زندگی بعد از بیماری
 13. زندگی بعد از مرگ (حوری و پری و قلمان)

وقتی بچه بودیم… می گفتند مدرسه می‌ری دوست‌های جدید پیدا می‌کنی با سواد می‌شی… زندگی همه‌اش این نیست. نمی‌دانستیم چی‌میشه… اما شد. بعد مدرسه که تمام شد گفتند دانشگاه می‌ری دنیای جدیدی به روت باز می‌شه که شد. آنقدر جدید که خودم را هم نزدیک بود گم بکنم. بعد گفتند ازدواج کنی همه چیز عوض می‌شه، آن هم شد چه شدنی! انگار پرات شده باشم یک مرحله دیگر…  این دوست‌مون که بچه داره می‌گفت حالا هنوز بچه ندارید می‌تونید صبح تعطیل بخوابید… می‌گویند خیلی چیزهای عوض می‌شه و زندگی همه‌اش این نیست. نمی‌دانم چطوریه  اما حالا دیگه می‌تونم تصور کنم دوران بچه‌داری چطوریه… به طرز عظیمی متفاوته! فکر کنم این دفعه به جای پرتاب به مرحله بعد، آدم را در شتاب دهنده نوترنی می‌گذارند. به قول فربد پسر خاله‌ام بچه یه پروژه‌ی بزرگه… پروژه‌های کاری فوق اش 4-5 سال هستند. بچه یه پروژه‌ایه که تنها فاز اولش 18 ساله!

Balatarin

چای و قهوه

ایران No Comments »

دکتر فرشیده، پژوهشگری ایرانی/سویسی است که از سوئیس به تازگی برای دوره فوق دکترا به گروه بینایی ماشین دانشگاه ما پیوسته است. پریروز همراه دو فرزندش در خانه ما مهمان بودند و در هنگام صرف چای، از مطالعه‌اش درباره چای صحبت می کرد:

نوشیدنی غالب ایرانیان الان چای است. این رسمی است که در اثر جنگ‌های ایران و روس، از روسیه به ایران وارد شده. پس نباید تعجب کنید که سماور نیز کلمه‌ای روسی باشد (که هست). حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید عادت استفاده از قند و گذاشتن‌اش در دهان و نوشیدن نیز از کجا آمده، چون آن هم ایرانی نیست: داستایوفسکی در رمانی از رسم دهقانان روسی بر نوشیدن چای با قند در زیر دندان می‌نویسد! حالا فکر می‌کنید نوشیدنی متداول ایرانیان قبل از چای چه بوده؟ قهوه! که از ترکیه می آمده… قهوه قجری در زمان قاجار معروف بوده و چای در اواخر دوره قاجار باب شده است.

من الان به این فکر می‌کنم قهوه‌خانه و قهوه‌ای چقدر فارسی‌تر از چای‌خانه است.

Balatarin

دست نامرئی بازار – آدام اسمیت

امریکا, جامعه 1 Comment »

کلیک کنید

Invisible Hand of Market - Adam Smith

توضیح: آدام اسمیت را بعضی پدر اقتصاد بازار آزاد می‌شناسند که نظریه «دست نامرئی بازار» از اوست. در یک جمله، این نظریه عقیده دارد که در یک اقتصاد آزاد، فعالیت‌های اقتصادی خود به خود و بر اساس عرضه و تقاضا نظم می‌گیرد و احتیاج به دخالت دولت وجود ندارد. دولت فقط باید قوانین را اجرا کند و آن هم قوانینی حداقلی که دست فعالین اقتصادی را کاملا باز بگذارد.

Balatarin

آرزوهای خریدنی

وبلاگی 4 Comments »

Balatarin

گوگل هم تبریک گفت

روزمره 5 Comments »
شروع پاییز: تولدم مبارک

شروع پاییز: تولدم مبارک

Balatarin
WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS