چگونه از بالاترین خارج شویم؟ (تکمیلی: خارج شدم)

وبلاگی 22 Comments »

تصمیم گرفتم عضویت ام را در سایت بالاترین قطع کنم. حالا این سوال من است: “چگونه از بالاترین خارج شویم؟” گمان می کردم  ماجرا خیلی ساده باشد  اما سه مشکل هست:

اول اینکه سایت بالاترین امکان حذف شناسه‌ام را در اختیارم نمی‌گذارد. یعنی من به عنوان فرد حق ندارم عضویت‌ام را در این گروه اجتماعی لغو کنم. این به نظرم محدود کردن آزادی آدم‌هاست. در سایت نه در این مورد چیزی نوشته و نه قانونی وجود دارد. برایشان ای‌میل هم نوشتم و هنوز منتظر جوابم.

دوم حتی اگر شناسه‌ام را مسدود یا لغو امتیاز(!) کنند لینک‌ها و نوشته‌های من همچنان آنجا باقی خواهند ماند! این نیز با حقوق اولیه آدم در تناقض است. مثل خاکوبی روی پوست می ماند که پاک نمی شود! آیا این را همان ابتدا که عضو شدیم هم به ما تذکر دادند؟ چنین چیزی یادم نمی آید اما الان در قوانین سایت هست. گمان نمی کنم حتی با توافقنامه عضویت هم بشود این حق را از کسی سلب کرد، آیا می شود؟ قانون بالاترین را بخوانید:

محتوایی که به بالاترین پست می‌کنید قابل حذف شدن توسط کاربران نیست. بالاترین درخواست حذف یا ویرایش محتوایی را به طور موردی بررسی می‌کند و بنابر تشخیص خودش ممکن است با آن موافقت یا مخالفت کند. در صورت بسته شدن اکانت یک کاربر به هر دلیل، بالاترین حق حذف یا نگه‌ داشتن محتوای تولید شده توسط کاربر را برای خود محفوظ می‌دارد. – قوانین بالاترین

سوم،‌ بالاترین حتی به من اجازه نمی دهد لینکی را که به اشتراک گذاشته ام را حذف کنم. گویی خودش را صاحب آن لینک می داند اما در قوانین چیزی در این باره نیامده است. آنچه آمده است این است:

بالاترین لینک‌ها را قبل از ظاهر شدن روی وب‌سایت بررسی نمی‌کند و به هیچ وجه محتوای آن‌ها را تایید نمی‌کند. بالاترین نه توانایی این کار را دارد و نه علاقه‌ای به انجام این کار. هر کاربر به تنهایی و کاملا مسئول رفتار خود در بالاترین است.قوانین بالاترین

در شبکه های اجتماعی پر طرفدار مانند فیس‌بوک  حریم خصوصی افراد خیلی مهم است و برای این موضوع کاربرها حق دارند عضویت خودشان را در شبکه اجتماعی لغو کنند و یا اینکه تقاضا کنند اطلاعاتشان حذف شود. البته سر این موضوع حق حذف اطلاعات همیشه دعوا بوده است. اما این حق من است که اگر نخواهم عضو گروه اجتماعی‌ای باشم بتوانم از آن خارج شوم. این از حقوق بشر است (ماده 20-ب). آیا بالاترین به این اندیشیده است؟ من که در قوانین بالاترین بخشی مربوط به “حقوق کاربران” ندیدم، همه اش از مسولیت کاربران حرف زده بود و حقوق سایت بالاترین:

با عضویت و استفاده از بالاترین مسؤولیت تمام کامنت‌ها،‌‍ پست‌ها، موضوع‌های داغ و رأی‌های خود را بر عهده می‌گیرید. این مسؤولیت فراتر از همخوانی کامنت‌ها، پست‌ها و رأی‌های شما با قوانین بالاترین است.قوانین بالاترین

شما بگویید، اگر من نخواهم دیگر عضو بالاترین باشم باید چه باید بکنم ؟! آیا آنطور که در قوانین بالاترین آمده، این سایت حق دارد محتوای تولید شده توسط من را فقط “بنابر تشخیص خودش” حذف یا ویرایش کند؟! پس حق من چه می شود؟

پ.ن: هنوز منتظر جواب نامه‌ام برای قطع عضویت‌ام هستم اما امروز به طور غیر رسمی از بالاترین خارج شدم و این را در پروفایل‌ام نوشتم:

این پروفایل برای همیشه بسته می شود. خداحافظ بالاترین. دلم برای آن همه فحش و ناسزای بی‌مورد که از شما شنیدم هرگز تنگ نخواهد شد. جامعه مجازی از خودراضی، پرخاشگر و عصبانی نتیجه طراحی غیر انسانی و غیر اخلاقی مدیران بالاترین است. حیف که بالاترین با این همه ایده، توانایی، آدم‌های خوب و مستعد که چنین است.

پ.ن2: بالاترین پاسخ ای‌میل ام را داد و پیشنهادی داشت با اینکه مرا کاملا راضی نمی کند اما از هیچ بهتر بود. من هم ازشان تشکر کردم و پیشنهاد‌های خودم که را نتیجه بحث‌های این نوشته با شما دوستان بود، برایشان فرستادم:

  1. اجازه دهید صاحب یوزر نام کاربریشو حذف کنه
  2. نام کاربری حذف شده رو زیر لینکهای فرستاده اش تبدیل کنه به “کاربر حذف شده” یا یک شناسه hash شده
  3. این درست است که اجازه تغییر لینک یا کامنت را نمی دهید اما همان اندازه نیز نادرست است که اجازه حذف‌اش را به کاربرتان نمی‌دهید. حتی اگر می‌خواهید از نظر تاریخی حفظش کنید می‌توانید ارتباط شناسه کاربری را با لینک حذف کنید و لینک و محتوا را نگه دارید.(اینکه چرا این کار نادرست است را بالا توضیح دادم)
  4. بسیاری از کامنت‌های جدی و پر محتوای بالاترین بابحث های بی محتوا در مورد بخش مناسب/نامناسب یا بد دهنی و فحش‌کاری کاربران لوس می‌شود. این باعث می‌شود که آدم‌هایی مثل من  و بسیار موثر تر از من از بالاترین جدا شوند. بالاترین به از دست دادن سرمایه‌های انسانی که همان کاربرهایش هستند باید حساس باشد و مکانیزم نظر دادن و نظرات را تغییر دهد. بسیاری هستند که بسیار توانا و خوش فکر هستند و بعد از مدتی اندک همکاری در بالاترین به دلیل اینکه این جو انرژی انسانی آن‌ها را هدر می‌دهد بالاترین را رها می کنند. پیشنهاد می کنم
    • (الف) با اهانت‌ها شخصی بسیار سخت برخورد کنید و کلمات رکیک را ابدا تحمل نکنید،
    • (ب) مکانیزیم ارزش گذاری کامنت را از انرژی روزانه جدا کنید. بعد کسی که مدام در حال فحاشی در کامنت هاست نظرش با تاخیر مثلا چند ساعت تا یک روز درج شود. اینطور آدم‌هایی که بحث‌ها را به حاشیه می کشانند و با اهانت محتوا را از بین می‌برند محدود می‌شوند و یاد می‌گیرند چنین نکنند.


Balatarin
WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS