پرسپولیس و Enzain

امریکا Add comments

بالاخره من و مهسا هم فیلم انیمیشن پرسپولیس را دیدیم. آن هم در سینما و نه هر سینمایی بلکه Enzain. با اینکه مدت ها بود نسخه فرانسوی اش را روی هارد دیسک داشتم اما نتوانسته بودم زیر نویس انگلیسی برایش پیدا کنم. چه خوب شد که پیدا نکردم و همراه میکل و نامزدش نانسی و ولادمیر به سینما رفتیم. فیلم بسیار زیبا و قویی بود. در 60 درصد مواقع برای من گویی روایت زندگی شخصی یا زندگی یکی از نزدیکان ام بود. آنقدر ماجراها واقعی بودند که کاملا قابل تصور بود که بی اغراق ماجرای زندگی کسی باشد.

Persepolis Movie

برای من همیشه سخت بوده که برای دوستان ام توضیح دهم که من از کجا آمده ام و شهری که درش زندگی می کردم چگونه بود. اما این فیلم براستی بسیاری از گوشه های زندگی ام را نمایش می داد که بدون آن فهماندش به دیگران بسیار سخت بود. دیشب میکل (Mikel)با تعجب می پرسید “واقعا اینطور بود!؟ یعنی می ریختند توی خونه دنبال پسرها؟!” و من هم تایید می کردم. من با میکل در مورد ایران خیلی صحبت می کنم. او اهل ونزوئلا (سرزمین چاوز) است و بسیار علاقه مند با دانستن در مورد دیگر کشورها. آنچان از صحنه های فیلم شگفت زده شده بود که می گفت باید به بقیه بچه های گروه هم حتما بگویم بیایند ببینندش.

آنجا که قفسه های خالی سوپر مارکت را نشان می داد، من یاد سوپر مارکت خالی کنار دبستان ام می افتادم. آن هم وقتی که دو سال قبل سوپر مارکت ها عظیم امریکا را دیده بود. در اینجا با مرجان حس مشترکی داشتم.

فضای تازه انیمیشن و سیاه بودن صحنه ها اصلا اذیت نمی کرد اما مقداری عجیب بود. از آن عجیب تر استقبالی بود که تماشاچیان اینجا از این فیلم کرده بودند. دیشب روز دوم نمایش فیلم در اورندو بود و سالن سینما تقریبا پر بود. البته Enzain سینمای بسیار جالبی بود. عنوان اش “کافه سینما” بود و سالن پر بود از میزهایی که 4 مبل چرخ دار، در گروه های سبز و زرد و نارنجی، دورش بود. می توانستی شام یا عصرانه یا نوشیدنی ات را بخوری و فیلم ببینی. بسیار محیط دلپذیری بود که حتما بازهم با آنجا سر خواهیم زد.

Balatarin

11 Responses to “پرسپولیس و Enzain”

 1. ريحانه Says:

  من اين فيلمو نديدم..سوپرماركتاي خالي رو هم نديدم وخيلي جيزاي ديگه رو شايد نديده باشم..از اون دسته آدمايي هم نيستم كه هنوز تو خواب و رويا باشم و بگم ما بايد بسازيم،ما ميتونيم..اما به خاطر اونچه كه نداريم اونچه رو كه همين سرزمين بهمون داده رو ناديده نميگيرم..نميگم شما ناديده ميگيري اما با اين افكاري كه ميبينم در تعجبم كه چرا زودتر نرفتيد.احتمالا تو اين 26و27سال خيلي سختتون بوده

 2. Ramin Says:

  ریحانه جان ممنونم از نظرت اما نظرت به این نوشته ارتباطی نداشت. یک نظر شخصی راجع به من بود. چون شما نه فیلم را دیدی نه داستان سوپرمارکتهای خالی و پر را در کودکی. اما در مورد رفتن نظرت جالب است ولی خام. رفتن پیکنیک رفتن یا مهمانی رفتن نیست که بگویی 26 سال سختت بوده که نرفتی آنجا. رفتن کنده شدن از همه آنچه داشتی و ساختن دوباره اش است. امیدوارم تو هم روزی حرف های من را درک کنی و اینقدر ساده فکر نکنی که 26-27 سال زندگی برای من سخت گذشته.

  راستی چه چیزی در نوشته من بود که باعث شد فکر کنی که «به خاطر اونچه كه نداريم اونچه رو كه همين سرزمين بهمون داده رو ناديده ميگيرم»؟

 3. ريحانه Says:

  البته شايد شما هم از حرفاي من بد برداشت كرده باشيد..شايد هم من درست منظورم رو نرسوندم.هميشه نوشتن با بيان كردن اونچه تو ذهن آدم هست فاصله اي داره
  من در مورد فيلمي كه نديدم نظر ندادم..اصلا هم اينو نگفتم كه شما چيزيو ناديده گرفتي..فقط نگاهت به همه اونچه كه اسمشو ميذارن سرزمين،با من متفاوته.
  ميترسم منظورمو بيشتر توضيح بدم و باز سو تفاهم بشه
  شايد من از اون دسته آدمها باشم كه اگه خونم كثيف باشه و مهمون از راه برسه،آشغالا رو زير فرش قايم كنم اما شما شايد با خيال راحت بگي خونمون كثيفه
  نداشته هامون احتياج به جار زدن جلوي غريبه نداره

 4. مریم Says:

  منهم با ریحانه موافقم… “نداشته هامون احتياج به جار زدن جلوي غريبه نداره”… هر چند در 26 سال زندگی ای که در ایران کردم هرگز ندیدم بریزند توی خونه دنبال پسرها !!

 5. نازنین Says:

  من هم از دیدن این فیلم بسیار لذت بردم. برای من هم خیلی از صحنه ها تداعی کننده خاطرات خودم یا دوستانم بود. من قبل از اینکه فیلم رو ببینم تصور می کردم که خیلی اغراق آمیز به موضوع نگاه کرده باشه اما حقیقتا باید گفت که بسیار واقع بینانه بود.
  ریحانه جان! به نظرم شما هم تا فیلم را نبینید نمی توانید قضاوت درستی داشته باشید…شاید شما هم همان تصوری را دارید که من قبل از دیدن این فیلم داشتم.
  در مورد جار زدن نداشته ها هم ، من راستش نمی دونم این دوستان آیا در خارج زندگی می کنند یا نه…آیا دوستان خارجی دارند یا نه….اما این رو براشون می گم که بسیاری از آدمها تا می فهمند ایرانی هستیم براشون هزاران سوال مطرح می شه و تعجب می کنند که من به عنوان یک ایرانی چرا اینقدر با تصورات شون متفاوتم…. به نظر من حرف زدن با دیگران…توضیح دادن شرایط و اینکه چرا در نظرشون این تصور شکل گرفته…و واقعیت از دید شخصی من چیست و چرا من امروز من هستم …بسیار کار مثبتی ه و باعث می شه تا دیگران حقیقت ماجرا رو درک کنند.
  به عقیده من اگر خونه ما کثیفه …درسته که لازم نیست جار بزنیم…اما لازم هم نسیت آشغال ها رو قایم کنیم…کافی است حقیقت رو ببینیم و با خودمون و دیگران هم صادق باشیم…و شاید اگر لباس تمیزی تنمان هست…به همان افتخار کنیم. من به تجربه فهمیده ام که با این کار دیگران هم بیشتر به ما اعتماد می کنند و می فهمند که تصویری که از یک ایرانی جار زده شده به عنوان یک وحشی….یک انسان بی منطق….فقط و فقط حماقت های یک سیاست بی کفایت ه .
  ببخشید که ایتقدر طولانی نوشتم …شاد باشید1

 6. رامین Says:

  من بهتر از نازنین نمی توانستم جواب بدهم. متشکرم!

  به مریم: تعجب نمی کنم که با ریحانه موافق باشی. البته شما ندید اما من دیدم.

  جالبی فیلم پرسپولیس این است که بر خلاف انتظار ما ایرانی ها به جای اینکه راجع به ایران حرف بزنه راجع به تجربیات و تصورات یک نفر از بچگی در ایران و اتریش داستان سرایی می کنه. همین! راجع به ایران شعار نمیده. افشاگری نمی کنه. نمگیه ایران اینطوریه اون طوریه میگه اونی که من دیدم این بود. ممکنه خیلی ها ندیده باشند. ممکنه خیلی ها اصلا یه جور دیگه زندگی کرده باشن. جای تعجب نداره.

  راستی من هم در 26 سالی که زندگی کردم در هیچ تصادفی نمردم!! پس تصادف منجر به مرگ در ایران نیست؟!

 7. Mishoulak Says:

  . man dishab in film ra didam. haghighat mahz bood va dalili nadarad ke ma haghighat ra enkar konim. hich ja ham tohini be Iran ya irani boodan nadasht. khosh-halam ke kasani hastand ke mitavanand enghadr khoob haghighat ra ravayat konand.
  Maryam jan az neveshteh shoma kheyli tajob kardam. shayad shoma az oon dokhtar khanoomhayee boodid ke hargez party naraftid. dar har soorat man khoodam be cheshm didam ke komiteh berizad tooyeh mehmani hayeh khosoosi va pesar ha va hata dokhrat ha ra begirad. albateh bishtar oghat ghaziyeh ba chand ta eskenas hal mishod.

 8. حسین Says:

  به نظرم کسی که این مطلب رو نوشته خیلی عقده خارج رفتن و فرهنگ غربی رو داره چون درسته که خیلی از ما این فیلمو ندیدیم اماحسی که به من از خوندن این متن منتقل می شه اینه که شما خیلی چیزا رو یا نمی بینی یا این که خیلی اغراف میکنی . مثلا این قفسه های خالی رو من هم یادم میاد اما این برای حداقل 25سال پیشه ! اون زمان خیلی از کشور ها این طور بودند ولی حالا در خیلی زمینه ها حداقل از همین کشور فرانسه جلو هستم مثل امنیت یا انسانیت یا وجدانی که فکر کنم تو جا گذاشتی و رفتی ! اگه جواب دادی به میلم بفرست !

 9. SEEKING LIFE » ماجرای فیلم پرسپولیس Says:

  […] ماجرای نوشته من راجع به فیلم پرسپولیس و کامنت های داغ اش برایم خیلی عجیب است. آدم‌هایی که من را نمی‌شناسند خیلی شدید در موردم قضاوت می‌کنند. من نوشته را شخصی نوشته بود. از تجربه خودم در دید یک فیلم در یک سینمای جدید. آن هم فیلمی که ازش خوش‌ام آمده است اما انتظار این را نداشتم که اینطور من را متهم کنند که عقده خارجستان دارم. قسمت جالب‌اش این است که همه این آدم‌ها که من را متهم می‌کنند فیلم را ندیدند و فقط در مورد من بر مبنای تعریفی که از فیلم کرده‌ام قضاوت می‌کنند. […]

 10. WhoCares Says:

  من هم این فیلم رو دیدم.
  فقط می خوام نظر دیگران رو اینجا بگم که دور و وروم هستن.
  به یه دوست ایرانیه دیگه گفتم که با دوست دختر خارجیت بیا این فیلم رو ببین. جالب بود که اون بدون اینکه فیلم رو دیده باشه نظری مشابه بعضی نظرات اینجا داشت. گفت مگه خرم که ببرمش یه فیلمی که در مورد ایران بد می گه؟!؟!
  یک دوست خارجی دیگه هم این فیلم رو دید و کلی خوشحال شد که با دیدن این فیلم متوجه شده که ایران فقط چهره سیاه نداره. خیلی چیزهای خوب هم داره و وقتی که بهش نظر این دوست ایرانیمو گفتم کلی شاکی شد و براش ابراز تاسف کرد.
  و اما نظر من.
  اصولا ما انگار تو فرهنگمونه که آشغالهامونو زیر فرش قایم کنیم. اگه این کار می کنیم واقعا اشتباه. توضیحی هم ندارم.
  من در آخر فیلم اونقدر به نمایش و جسارت مرجان افتخار کردم که دلم می خواست داد بزنم من ایرانی هستم.
  ایران فقط تشکیل نشده از خاک و مرز و رئیس جمهورش. ایران از تک تک ما تشکیل شده. ما همه ایرانی هستیم. بهتر قسمت بد خودمونو به جای زیر فرش قایم کردن درست کنیم تا ما یک تاثیر خوب داشته باشیم.

 11. SEEKING LIFE » Blog Archive » بازهم: پارتی و سقوط به کف Says:

  […] درباره سابقه حمله به پارتی ها در ایران داشتیم و دوستی (مریم) – که دیگر بعد از جواب های تند من اینجا سر نمی زند – خیلی […]

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS