اکبر اعلمی

جامعه, سیاست Add comments

روزگار سیاست خیلی ها را عوض می کند یا آدمها پس از قرار گرفتن در موقعیتی جدید جنبه دیگرشان را نشان می دهند. من اکبر اعلمی نماینده مجلس فعلی را نمی شناختم و لی همین که جزء مجلس منتخب شورای نگهبان بود می توانستم حدس بزنم که چه جور شخصی است. اما همین آدم الان جز منتقدین اصلی ال.نون است و بسیار زیبا نوشته:

ملزومات فساد ستيزي!
… در گزارش سال 2007 خود، برای ایران شاخص عددی 131 و نمره 2.5 از 10 را محاسبه کرده است و اين در حالي است كه به موجب همين گزارش کشور دانمارک همراه با فنلاند و سنگاپور با شاخص عددی یک و بالاترين نمره از 10 يعني نمره 4/9 دارای کمترین میزان فساد بوده است . شاخص فساد مالی و اداری برای کشورهای سوئیس 7، کانادا 9، بریتانیا 12، آلمان 16، ژاپن 17، فرانسه 19، ایالات متحده 20، چین 72 و هند 72 اعلام شده است. بموجب گزارش سال ۲۰۰۶ سازمان مذكور، جايگاه ايران در ميان ۱۶۳ کشوري كه مورد بررسی قرار گرفت، در رديف ۱۰۵ و در سال ۲۰۰۵ در ميان ۱۵۸ کشور در رديف ۸۸ قرار داشت كه اين امر نشان دهنده افزايش فساد در سه سال اخير است!
اين در حالي است كه همه اين كشورها از داشتن حوزه هاي علميه، وزارت ارشاد، سازمان تبليغات اسلامي، آمران به معروف و ناهيان از منكر دولتي ، صدها امام جمعه و جماعات كه حداقل بمدت سه دهه در تريبون هاي مختلف به ارشاد مردم پرداخته اند، بي بهره مي باشند.آنها از داشتن الگوها و قديساني نظير امام علي(ع) كه حتي به استفاده از شمع ناقابل بيت المال در مذاكره خصوصي طلحه و زبير با خود رضايت نمي دهد، محرومند.آنها با قران و نهج البلاغه بيگانه اند. مسئولان و نمايندگان هيچيك از اين كشورهاي اروپائي روزي 17 ركعت نماز بر پا نمي دارند و سالي 30 روز روزه نمي گيرند.با هاله نور و مقولاتي از اين دست سر و كار ندارند. به امام غايبي كه روزي ظهور خواهد كرد تا هرگونه ظلم و فسادي را از زمين بر چيند اعتقادي ندارند. هيچيك از كشورهائي كه اسامي آنها ذكر شد و داراي كمترين فساد مالي و اداري هستند، در ادارات ريز و درشت خود فيلترهاي مختلف گزينشي براي وزن كردن اعتقاد و التزام ساده ترين كارمندان خود به احكام اسلام داير نكرده اند، از داشتن شوراي نگهباني كه تطبيق دهنده مصوبات مجلس با موازين اسلام باشد، بي بهره اند و فاقد فيلتري هستند كه داوطلبان مجلس را پيش از ورود به خانه ملت از حيث اعتقاد و التزامشان به اسلام بسنجد. اما در كشورهاي مزبور با وجود همه اين كاستي ها و محروميت ها، قوانين و مقررات براي همگان به صراحت مشخص و قابل دسترسي و آگاهي است. از مطبوعات آزاد و رسانه هاي كارآمد و منتقد برخوردارند، فعاليت احزاب در آنها آزاد است و بدليل پذيرش و توسعه فضاي نقد سازمانها و مديريت آنها در جامعه، سازمانهاي غيردولتي و تشكلهاي مردمي براي مبارزه با فساد و آشكارسازي كجروي ها به آساني به نقد قدرت مي پردازند. دسترسي به اطلاعات براي همگان به آساني ميسر و در نتيجه هر نوع پنهان كاري و عملكرد در سايه، ناممكن و دشوار است.
حال اگر بجاي جار و جنجال هاي بي اثر، و در كنار همه امتيازاتي كه ما داريم و ديگران فاقد آن هستند، به ويژگي ها و مناسبات فوق هم تن در دهيم، يقينا فساد ستيزي ما از در جا زدن در مرحله شعار خارج و به مرحله عمل خواهد پيوست و در اينصورت البته امثال دكتر احمدي نژ‍اد هم ناگزيرند كه بجاي فرافكني و دادن آدرس هاي غلط، چاره اي براي تورم لجام گسيخته و گسترش فاصله طبقاتي بيانديشند و در صورت ناتواني از مردم عذر خواهي كرده و از قدرت كناره گيري نمايند!
منبع: وبسایت شخصی اکبر اعلمی
http://www.akbaralami.com/content/view/106/71/

آدم هایی مثل اعلمی باعث می شوند که من در قضاوت های سیاسی ام در مورد آدم ها بیشتر کارکردگرا باشم و نه اینکه صرفا طرفدار تفکری خاص.

Balatarin

4 Responses to “اکبر اعلمی”

 1. محمد Says:

  دمش گرم

 2. Reza Says:

  بابت کامنت خیلی متشکرم. بسیار مفید بود…
  من حدود 1 ماهه بلاگ نویسی رو شروع کردم، و تو این مدت همیشه پیگیرتون بودم…
  بازم متشکر

 3. روزبه Says:

  اعلمي از نماینده‏گان مجلس ششم هم بود، اگر قبل ش نبوده باشد. و روزنامه‏نگار است یا لااقل بود یك زماني. اشتباه نكنم قبل از مجلس ششم هم حسابي به رفسنجاني تاخته بود،‌ چیزي كه آن زمان خیلي هم معمول نبود.

 4. aidin Says:

  بسیار خوشحالم که شما بدون پیش داوری حرفهای اعلمی را شنیدی و منتشر کردی.دکتر اعلمی قهرمان محبوب ملت است که وفاداری خود به آرمانهای ملت را اثبات کرده است.معلوم شد که مسلمان واقعی هستی.ممنون

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS