روز جهانی کارگر و بی اعتنایی امریکایی

امریکا Add comments

زندگی امریکایی ها با بی اعتنایی عظیمی نسبت به کل دنیا در جریان است. در این سوی دنیا انگار خبری از خیابانی شلوغ به نام «خاورمیانه» نیست. آن همه درگیری ذهنی و فکری؛ آن همه اندیشه های متضاد و سفت و سخت. آن مشکلات عظیم مدرنیته و سنت. گیر و دار مذهب. هیچکدام اینجا دست و پا گیر نیست. انگار در جزیره ای هستی جدای از دنیا و هیجان انگیز ترین اتفاقات آمدن iPhone جدید یا چیزی شبیه با آن است. زندگی در ساده ترین شکل آن بدون دغدغه های عجیب غریب ما می گذرد. بعضی به این می گویند پوچی زندگی امریکایی.

این باعث شده که متوسط جامعه امریکا نسبت به دنیا اطراف شان دانش اندکی داشته باشند. این دانش اندک نتیجه اش بی اعتنایی است که نسبت به وضع زندگی بقیه مردم دنیا دارند. خیلی ها شان نمی دانند که آنچه در فلسطین می گذرد چیست و اگر بدانند نمی دانند که نتیجه مستقیم اقدام ها دولت شان در خاورمیانه است. متوجه نیستند که فقری که در امریکای لاتین می گذرد ناشی از چیست. حتی نمی دانند اروپایی ها چطور بدون مذهب زندگی می کنند. این قشر امریکایی ها مذهبی (مسیحی) , پایبند اخلاق ، ساده و بی اطلاع هستند. مثلا ممکن است به تو بگویند که «من که ترا می شناسم تو آدم خیلی خوبی هستی اما چطور می گویی که مذهبی نیستی؟ یعنی چطور می شود که تو الان می توانی کسی را بکشی اما نمی کشی. مگر بدون مذهب می شود؟» و متعجب می شوی که این را یک امریکایی می گوید و نه یک عرب. اروپایی ها این طور نیستند و توانسته اند مدرنیسم را وارد زندگی توده ها کنند. آنها به همان نسبت نیز به آنچه در کشورهای دیگر می گذرد حساس ترند. بی اعتنایی رییس جمهور امریکا با رفتن به المپیک چین به وضع مردم تبت ، نتیجه پدیده ای است در فرهنگ این مردمان. همان چیزی که باعث شده نوشته ای این چنین، بر روی دستگاه نوشابه فروشی دانشکده ما نوشته شود و چندی بعد کسی چند کلمه معنا دار زیرش اضافه کرد.

کوکا کولا

 

متن داخل عکس: کوکا کولا رهبران اتحادیه های کارگری را در امریکای جنوبی می کشد. (کسی بعد از مدتی زیرش نوشته) پس بیشتر کوکا بخور!

و امریکایی ها بیشتر از همیشه کوکا می خورند…. محصول جدیدش هم Coca Zero است که با اینکه کالری ندارد اما همان «مزه اصیل کوکا» را می دهد!

Balatarin

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS