فرهنگ

اندیشه, ایران Add comments

داشتم همینطور در اینترنت می چرخیدم، وبلاگی دیدم راجع به سخت‌گیری فدراسیون فوتبال نسبت به ریخت ریش بازیکن‌های لیگ مطلبی نوشته بود. در جواب‌اش توضیحی دادم که فکر کردم اگر در وب‌لاگ هم بیاورم بد نباشد. نوشته وب‌لاگ این‌روزها را در مورد ریش بازیکن‌های فوتبال را رونوشت کردم اینجا، بخوانید:

چندوقت پیش، از طرف معاونت فرهنگی فدراسیون فوتبال ایران دستوری داده شد که بنابر آن بعضی بازیکن­های لیگ برتر می­بایست مدل ریش­شان را عوض کنند. ظاهرن این دستور برای ایجاد فضای فرهنگی متناسب با هنجارهای اخلاقی جامعه صادر شده است. (نقل از خبرگزاری)

اگر فرض کنیم که بازیکن­های فوتبال ممکن است الگوی جامعه قرار بگیرند، بنابراین نقد رفتار آنها می­تواند مهم باشد. اما من فکر می­کنم این افراد به هیچ وجه الگوهای قابل توجهی برای افراد جامعه نیستند. برای این حرفم یک دلیل دارم؛ بازیکن­های ما در مقایسه با بازیکن­های دنیای فوتبال در مکان قابل توجهی قرار نمی­گیرد، و اگر بنابر الگوبرداری باشد بازیکن­های بسیار قابل توجهی در دنیا هستند.

و کامنت من:

راستی چرا فکر می کنی که لازم است دولت برای نحوه اصلاح صورت آدمها دستورالعمل صادر کند. به این فکر کردی؟

یا مثلا به ای عبارت ها فکر کردی که از کجا در زبان من تو وارد شده اند در حالی که 20 سال پیش هیچ معنایی نداشته اند و 20 سال دیگر هم نخواهند داشت:
ایجاد فضای فرهنگی متناسب با هنجارهای اخلاقی جامعه

توضیح: فرهنگ یعنی نحوه زندگی مردم، فضای فرهنگی؟! بی معنی است. هنجارها فرهنگ را می‌سازند. لازم نیست مردم را مجبور کنیم به رعایت هنجارها. چون هنجارها قانون نیستند. مردم خودشان درست کرده‌اندش و خودشان هم رعایت می کنند یا می‌شکنند. عادت مردمان یک شهر یک دیار هستند که عوض می شوند. اگر نمی شدند الان مثل 200 سال پیش شال دور کمر می بستیم. هنجار اخلاقی کلمه بی معنی است.

راستی از همین نوع است:
تهاجم فرهنگی
استحاله فرهنگی
فرهنگ منحط
بی فرهنگ

کلمات و عبارات بی معنی که فقط برای اعمال زور “اختراع” شده‌اند.

از شما می پرسم: کلمه فرهنگ را معنی کنید، بگویید فرهنگ چیست؟

پ.ن: دوستمان روزبه نویسنده وبلاگ این‌سال‌ها برایم کامنت گذاشت که این عبارت را از خبرگزاری کپی کرد و در پاراگراف اول آورده. پس نقد من به خبرگزاری بر می‌گرده.

Balatarin

10 Responses to “فرهنگ”

 1. محمد Says:

  درود بر تو. نقد جالبی بود.

 2. روزبه Says:

  سوی تفاهمی شده رامین جان. من پاراگراف اول را فقط نقل قول کردم : )

 3. Ramin Says:

  روزبه جان: ببیخشید….(: البته نقد من به شما فقط بر نمی‌گشت… به خودم و همه ما که این الفاظ را استفاده می کنیم بر می گشت…

  راستی هیچ کس نگفت، تعریف‌اش از فرهنگ چیست.

 4. نامدار Says:

  در خصوص برچسب ریش

  برای گذرنامه که رفته بودم، طرف عکس من رو قبول نمی کرد و می گفت که این ریش شما فانتزی است. گفتم یعنی چه یعنی زشته. گفت نه چرا متوجه نیستید، فانتزیه. گفتم یعنی مدل داره. گفت آره. گفتم خوب ریش ستاری که مدل دار تره. گفت نه اون به هر حال ریشه. گفتم یعنی مال من ریش نیست. تا اومد عصبانی بشه و برگه ها رو پرت کنه طرفم، بی خیال شدم و گفتم من تقریبا 12 ساله که این مدل ریشمه و با مسئولیت خودم این عکس رو قبول کن. طرف هم وقتی دید که من 12 سال مصمم بودم در این مدل ریش قبول کرد و خدا رو شکر به مشکل نخوردیم.

 5. روزبه Says:

  ساده ترین چیزی که درباره ی کلمه ی فرهنگ به نظرم می رسه “مجموعه آداب یک جامعه” است. اما در لغت نامه ی دهخدا به معنی دانش، ادب و تعلیم و تربیت آمده است. “فر” به معنی جلو و پیش است و “هنگ” به معنی توشه، وقار و سنگینی است.
  در نوشتار ما فرهنگ بیشتر از “مجموعه ی آداب”، به “مجموعه آداب برای رسیدن به کمال” معنی می دهد. یعنی کمی بار مثبت دارد تا خنثی.

  راستی بابت پ.ن ممنون : )

 6. Lone Star Says:

  فرهنگ يعني روشي كه جوامع بشري براي بقاي نوعشون در پيش مي گيرند. اين از نحوه تهيه غذا و آداب توليد مثل در جوامع ابتدايي تا قوانين پيچيده اجتماعي امروز مثل آداب و رسوم و باورهاي مردم رو در بر مي گيره.
  با تعاريفتون موافقم.

 7. Ramin Says:

  به ستاره تنها: ممنونم از کامنت و توجه ات.

 8. YaniChi.com واژه نامه خیابانی Says:

  واژه نامه “یعنی چی؟” یک واژه نامه فارسی به فارسی برای اصطلاحات و لغاتی است که در گفتگوی روزانه استفاده می شوند اما در فرهنگ های رسمی ثبت نشده اند.

  این واژه نامه توسط همه مردم تکمیل شده و صاحب یا مسوول خاصی ندارد.

  شما هم اگر می توانید چند واژه مصطلح در کوچه و بازار و محل کار خود را به واژه نامه اضافه کنید.

 9. مسعود Says:

  دانشجوي ارشد جامعهشتاسي هستم و چنديست كه در پي زياد شدن نوشته هايم وبلاگيwww.farhang-jameh.blogfa.com را براي نشر انديشه هايم ايجاد كردم.اتفاقا همين الان داشتم در مورد فرهنگ مي نوشتم. بعد از نوشتن مطالب دوري زدم در گوگل براي اينكه ببينم وبلاگم ثبت شده يا نه؟به وبلاگ شما برخوردم و درود بر شما كه اينچنين دغدغه فرهنگ را داريد

 10. Ramin Says:

  مسعود، ممنونم از کامنت و همچنین نوشته هایت.

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS