چین امریکا را در نیمه اول برد

امریکا Add comments
 • فکر می کنید امریکا و شرکت های امریکایی به چه کسی بیشتر از همه بدهکارند؟
 • – چین
 • فکر می‌کنید کدام کشور محترمانه از امریکا خواست که با دولتی کردن بزرگ‌ترین بانک‌های خصوصی‌اش در دو هفته اخیر، از سقوط بیشتر دلار و اقتصاد دنیا جلوگیری کند؟
 • – درست حدس زدید، چین
 • کدام کشور است که اکثر شرکت‌های در حال ورشکستگی امریکا را، دارد می‌خرد؟
 • – بله، چین

آیا الان چین ابرقدرت دنیا نیست؟آیا این خداحافظی با دنیای آزاد و اقتصاد بازار است؟ آیا این شکست ایدئولوژی اقتصادی امریکا نیست؟ این‌ها سوال‌هایی کاملا جدی‌ هستند که تا قبل از دولت بوش شوخی به نظر می‌رسیدند. اقتصاد امریکا از این به بعد چیزی متفاوت از اقتصاد چین یا روسیه نیست. اقتصادی دولتی!

راستی می‌دانید که بوش 8 سال پیش وقتی دولت را در دست گرفت، 400(+) میلیارد دلار ذخیره بودجه داشت و تا همین دیروز کشور را با 700(-) میلیارد دلار بدهی تحویل رییس جمهور بعدی می‌داد. اما اگر این کار بعدی را نمی‌کرد، گل‌کاری ایشان ناتمام می‌ماند. از همین فردا 1000(-) میلیارد دلار هم با چاپ کردن پول و قرار دادن‌اش در جیب بانک‌ها به بدهی اضافه می‌کند تا آن‌ها ورشکست نشوند. به عبارت دیگر، امریکایی‌ها 1700(-) میلیارد دلار اضافی خرج کرده‌اند بدون اینکه چیزی تولید کرده باشد. 700 تایش را برای جنگ داده‌اند، بقیه‌اش را به روش امریکایی بریز و بپاش کردند!

فکر می‌کردم ده سال دیگر طول خواهد کشید اما گویی چین بازی را در همین نیمه اول برده!

Balatarin

8 Responses to “چین امریکا را در نیمه اول برد”

 1. صنم Says:

  اااااااااااااااااا یعنی میتونم با fهای چینیم بسکتبال بازی کنمو با افتخار بگم چینی ان!
  پوف چقدر کفشای بسکتبالیستای امریکایی رو دوست دارم!!!!

 2. لرد شارلون Says:

  خوب من فکر نمی‌کنم که جواب سوال‌های پاراگراف دوم‌ات به همين ساده‌گی مثبت باشند. من بيش‌تر بوی يک دسيسه‌ی کثيف، از جنس بحران دهه‌ی ده و بيست قرن بيست به مشام‌ام می‌رسد. Zeitgeist را ديده‌ای؟ اگر نه، قسمت سوم‌اش را نگاه کن. و آن وقت يک بار ديگر حرف‌های Paulson را مد نظر قرار بده، مخصوصن آن جاهايی‌اش که “حاضرند لطف کنند هفت‌صد ميليارد پول مردم را بگيرند، با اين شرط که جايی چک‌شان نکند!!”
  راستی فدرال بانک آمريکا، دولتی است؟
  اصلن همان Zeitgeist را نگاه کن. :D
  http://www.zeitgeistmovie.com/

 3. لرد شارلون Says:

  اوه راستی، من هنوز نديده‏ام‏ش، ولی اپيزود جديد South Park هم اسم‏اش هست china problem هه هه!

 4. سهیل Says:

  به نظر من جواب همه سئوالهای پاراگراف دوم “خیر”ه … (البته اگه به سئوال سوم بشه جواب داد، چون به نظرم میتونه اشکال روش تحقیقی داشته باشه D: )

 5. Ramin Says:

  به صنم: آره! الان چینی‌های اینجا با افتخار می‌گن که همه چیز امریکا چینی شده. البته از این هم می‌نالند که در کشورشان کارگران بدون بیمه و تامین اجتماعی و بازنشستگی با حداقل حقوق کار می‌کنند تا اینکه در امریکا ما بتوانیم برویم والمارت و یک جنس گران را خیلی مفت بخریم!
  به لرد: من توطئه بودن‌اش اعتقاد چندانی ندارم. مطمئن‌ام خیلی ها این وسط سودشان را می‌جویند اما قضیه اقتصاد مثل یک دریایی می ماند که موقع توفانی شدن‌اش یک عده ازش ماهی می‌گیرند. اما اینکه دریا توفانی شده باشد دست آن‌ها نیست.
  به لرد: در مورد چین جداگانه خواهم نوشت، امریکایی‌ها تازه دارند می‌فهمند که آنچه باید ازش بترسند ایران اتمی و بن و لاله لادن نیست، چین است! البته چینی‌ها هم می‌گویند تازه داره ماجرا به تعادل می‌رسه و ما خیلی از امریکایی ها ابرقدرت بهتر و مهربان‌تری خواهیم بود. (تاریخ نشان داده)

 6. Ramin Says:

  به سهیل: باهات موافقم. در این مورد سعی کردم اطلاعات‌ام را زیاد کنم و جمله جالبی شنیدم که یکی می‌گفت این سیستم اقتصادی نمونه جدید کاپیتالیسم اقتصادی است که برای درمان بحران ایجاد شده. اقتصاد موجودی زنده است و بحران در زندگی‌اش نشانه زنده بودن‌اش است. جالب است در این سیستم جدید کاپیتالیسم بهترین راه پول دار ماندن بی دردسر این است که شما صاحب یک بانک بزرگ در حال ورشکستگی باشید. دولت با خرید ضرر های شما با شما شریک می‌شود اما حق رای در هیات مدیره نخواهد داشت. شما کارتان را با رسیک حداقل انجام می‌دهید و پول‌اش را مالیات دهنده‌های بدبخت می‌دهند و شمای سرمایه دار کار تولید می کنید((:

 7. یک کارگر Says:

  کاملا با شما موافقم
  امپریالیسم و نظام کثیف سرمایه داری رو به زوال و نابودی است و من افق های رهایی و پیروزی بزرگ سوسیالیسم را میبینم.

  سرمایه داری به اندازه تاریخ گناه کار ، آلوده و تهوع آور است.

 8. یک کارگر Says:

  در جواب آقای سهیل :

  اصلا نیازی نیست که ما بر روی درستی یا نادرستی “روش تحقیقاتی ” بحث کنیم . جواب سوالات اون پاراگراف یک عینیت و اتفاقی است که همه ی دنیا شاهد آن می باشند.

  کمی به حقیقت بنگرید….

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS