فیمینیسم

امریکا, جامعه Add comments

به عکس زیر نگاه کنید، به نظر شما این نوشته در یک فروشگاه نسبتا گران در قدیمی‌ترین شهر امریکا که شیک و پیک هم هست، چه معنی می‌دهد؟
گزینه‌ها:

 1. فیمینیسم خوب است اما برای خاورمیانه و اروپا.
 2. فیمینیسم خوب است اما هالیوود و وگاس و تبلیغات با زنان برهنه بهتر است.
 3. فیمینسم هنوز به این شهر نرسیده است.
 4. فیمینسم کیلو چند؟ (یا فیمینیسم اسم جدیدی‌ است بر تحقیر زنان می‌گذارند: انسان زن به دنیا نمی‌آیند به زن تبدیل می‌شود!، سیمون دوبوار)
نوشته داخل عکس: پیش پای شما شوهرتان زنگ زد و گفت هرچی دلتان خواست خرج کنید

نوشته داخل عکس: پیش پای شما شوهرتان زنگ زد و گفت هرچی دلتان خواست بخرید {=خرج‌اش مهم نیست}

Balatarin

9 Responses to “فیمینیسم”

 1. SoloGen Says:

  با این گزینه چطوری؟
  -فمینیسم خوب است،‌ اما کپیتالیزم به‌تر است!

 2. Ramin Says:

  گزینه نیکو و درستی است(:

 3. سهیل Says:

  چرا این نوشته باید ربطی به فمینیسم داشته باشد؟
  فمینیسم در آمریکا هم مانند ایران و خیلی دیگر از کشورها یک جریان بیرون از عامه جامعه است، و نباید زندگی روزمره مردم و نوشته های یک بقالی یا لباس فروشی را از منظر فمینیسم تحلیل کرد. در این بخش اصلی جامعه آمریکا نه تنها فمینیسمی وجود ندارد، بلکه اصولا همین وجود نداشتن دیدگاههای فمینیستی در بخش اصلی جامعه است که باعث می شود بخش دیگری از جامعه به این صرافت بیفتند که برای ترویج باورهای فمینیستی تلاش کند. (البته این تفسیر لزوما برای کشورهای دیگر به ویژه اروپا و باز به ویژه فرانسه کاربرد ندارد.)

  مقایسه کاپیتالیزم با فمینیسم هم با توضیح بالا خود به خود منتفی است. ضمن اینکه در اقتصاد هم، معمولا تاکید می شود مصادیق کلان حاصل جمع مصادیق خرد نیستند، پس اینطور نیست که یک فروشنده به کاپیتالیزم فکر کند و بعد منطبق با آن عمل کند … اما فرهنگ اقتصادی کاپیتالیستی می تواند در شکل گیری رفتارهای اقتصادی فردی اثرگذار باشد.

 4. Ramin Says:

  به سهیل: بخشی از نوشته‌ات متین و روشنگر است اما جمله اول‌ات را نمی‌فهمم؟ نوشته من که درباره فیمینیسم است و نفوذش در عامه جامعه امریکا. برای همین هم است که عنوان اش را گذاشته ام فیمینیسم. اما اگر منظورت نوشته توی مغازه است، باید بپرسم آیا به این باور ربط ندارد که شوهر یک زن صاحب اختیار او در خرج کردن است!؟

  اما در مورد خود فیمینیسم… نظرم را فکر کنم در بالا نوشتم: فیمینیسم اسم جدیدی‌ است بر تحقیر زنان می‌گذارند. مگر زن بودن ایرادی دارد؟ مثل این می‌ماند که سیب از اینکه بهش بگویند سیب ناراحت شود و ادعا کند که او هم مثل همه یک “میوه” است و فقط سیب نیست!

 5. سهیل Says:

  مسلم است که جمله داخل مغازه به این واقعیت (و نه باور) ربط دارد که بخش بزرگتری از درآمد توسط مردان کسب می شود و زنان معمولا بدون هماهنگی با شوهران خود خرجهای بزرگ نمی کنند … (این در واقع بیان دیگری است از مفهومی که خودت گفتی اما من ترجیح می دهم از کلماتی مانند صاحب اختیار استفاده نکنم چون به نظرم از واقعیت دورتر است …)

  اگر نوشته ات با هدف به دست دادن تصویری از نفوذ فمینیسم در جامعه آمریکا نوشته شده است، به نظر من متن نوشته ات با این هدف همخوانی ندارد. مثلا گزینه “فیمینیسم خوب است اما برای خاورمیانه و اروپا” یا “فیمینیسم خوب است اما هالیوود و وگاس و تبلیغات با زنان برهنه بهتر است” در مورد خود فمینیسم است نه در مورد نفوذ فمینیسم در جامعه آمریکا …

  جمله اول من از اینجا نشات می گیرد که به نظر من اصولا contextای که باید در آن دنبال فمینیسم گشت عامه جامعه نیست … زیرا فمینیسم یک نهضت اجتماعی مردمی نیست، یک یک جریان فراگیر یا حتی یک جریان اکثریتی هم نیست، بلکه یک جریان اقلیتی و گروهی است برای آنها که فمینیست هستند …
  البته می شود رفتارهای اجتماعی یا فردی را در چهارچوب “ایسم های” مختلف بررسی کرد، و شاید این کاری است که میخواستی انجام دهی. خب این بررسی نشان می دهد رفتارهای عامه جامعه انحراف زیادی از الگوهای رفتاری فمینیستی دارد! اما این یافته چندان ارزشمند نیست، چون توقع هم نمی رفته چیزی خلاف این مشاهده شود…

 6. رامین Says:

  “البته می شود رفتارهای اجتماعی یا فردی را در چهارچوب “ایسم های” مختلف بررسی کرد، و شاید این کاری است که میخواستی انجام دهی. خب این بررسی نشان می دهد رفتارهای عامه جامعه انحراف زیادی از الگوهای رفتاری فمینیستی دارد! اما این یافته چندان ارزشمند نیست، چون توقع هم نمی رفته چیزی خلاف این مشاهده شود…”
  دقیقا… و این تفاوت جامعه امریکا با اروپا یا فرانسه است. این منظور نوشته من است.

 7. سهیل Says:

  اروپا هم در این مورد مشابه آمریکاست … شاید مثلا در فرانسه رفتار اجتماعی تا حدی نزدیک تر به الگوهای فمینیستی باشد، اما کماکان تفاوتش به چشم خواهد آمد تا تشابهش …

 8. Spasm Says:

  شمارۀ 4 … خیلی خوب بود!
  رامین عزیز سلام، با اجازه لینکتان کردم:) مدتی نبودم، دلم بخصوص برای فتوبلاگ تنگ شده اساسی!

 9. Ramin Says:

  به ساپاسم: خوش باشی و سلامت… خوشحالم که از 4 خوش‌ات آمد. راستی، مدتی است که فید وبلاگ‌ات را دارم و می‌خوانم‌اش. ممنون از لینک(:

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS