دیسکاوری و علی دایی

روزمره Add comments
دو هفته پیش، لحظه پرتاب شاتل دیسکاوری به فضا از ایستگاه فضایی ناسا

دو هفته پیش: لحظه پرتاب شاتل دیسکاوری به فضا از ایستگاه فضایی ناسا

امروز بی‌خبر از همه جا از آپارتمان رفتم بیرون و تا در ماشین نشستم که برم، ناگهان صدای مهیبی آمد: ….. بوبـــوم! …. با ترس و وحشت از ماشین بیرون پریدم گفتم نکنه تصادفی شده. چند لحظه نگذشته بود که فکر کردم صدای به این مهیبی لابد یک چیزی منفجر شده! فکر کردم شاید هواپیمایی سقوط کرده… بالای سرم را نگاه کردم توی آسمان یه هواپیما بود برای خودش می‌رفت. همه چیز به نظر عادی می‌آمد به جز اینکه همسایه‌هایمان نیز بیرون آمده بودند و آسمان را نگاه می‌کردند. من اما با وحشت و تعجب به همه زل زده بودم شاید چیزی دستگیرم بشه اما مثل مشنگ‌ها هیچی نمی‌فهمیدم. از این ماجرا چند دقیقه‌ای گذشت. بعد از چک کردن صندوق پست، رادیو ماشین را روشن کردم. شنیدم که گزارشگر ویژه داره می‌گه: “شاتل دیسکاوری الان ترمزهای مخصوص‌اش را باز کرد و به این ترتیب مامورایت دو هفته‌ای اش با موفقیت کامل انجام شد”.

حتما می‌دونید که زمانی که شاتل وارد جو زمین می‌شه، صدایی شبیه صدای شکستن دیوار صوتی می‌ده. منو می‌گی، خنده‌ام گرفته بود از اینکه چرا اینقدر فکرم به دنبال حادثه است و فکر ناجور و همسایه‌هایم به فکر سرگرمی! تازه دو زاری‌ام افتاد که اون هواپیمایی که بالای سرم می‌دیدم، هواپیما نبوده، شاتل دیسکاوری بوده!

امشب که مصاحبه علی دایی بعد از باخت 2-1 برابر عربستان را می‌خواندم به یاد صدای دیسکاوری و تفاوت خودم با امریکایی‌ها  افتادم. علی دایی گفته: “ضمن آنكه امروز علي دايي شكست نخورد، بلكه تيم ايران بازي را واگذار كرد. من از مردم ايران و كساني كه امروز به ورزشگاه آمدند عذرخواهي مي‌كنم كه نتوانستيم پيروز شويم اما، فوتبال برد و باخت دارد”. مقایسه‌کنید با سخنرانی نامزد شکست‌خورده جمهوری‌خواهان، مک‌کین، در جمع طرفدارانش در شب انتخابات امریکا . مک‌کین: “امروز روز شکست من است، نه شما. من مسولیت کامل این شکست را برعهده می‌گیرم”.

شاید علی دایی مثل من که حواس‌ام نیست بیخ گوش ایستگاه فضایی‌ام، هنوز درست نمی دونه توی تیم‌ملی چه‌کاره است.

Balatarin

3 Responses to “دیسکاوری و علی دایی”

 1. علی Says:

  چه باحال! شاتل دیسکاوری رو تونستی از خونه ببینی؟
  این مشکل قبول نکردن شکست البته منحصر به دایی نیست. کلا قبول شکست و مسوولیت پذیری در فرهنگ ما نیست. سیاستمداران شکستشون رو بخاطر “دشمن” می دونند، اصلا تا بحال موردی سراغ داری که شخصی بخاطر شکست استعفا داده باشه در ایران؟

 2. رامین Says:

  درست می‌گویی. اما در مورد دایی، راست‌اش من منظورم این نبود نبود که استعفا بدهد. همین که بگوید تقصیر من بود کافی است. البته الان که دیگر بر کنار شده است.

 3. علی Says:

  البته می دونم که منظور تو استعفا نبود و مسوولیت پذیری بود. البته استعفا یا برکناری دایی مشکلی رو حل نخواهد کرد چون مشکل خیلی ریشه دارتر از این صحبت هاست… منظور من هم کلی بود که در گندهای بسیار بزرگتر از این هم کسی مسوولیت قبول نمیکنه.

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS