زندگی، رویا ای است

اندیشه, ایران, سخن روز Add comments

خبر کوتاه‌ است و بسی اندوه بار. در آینه به خود نگاه می‌کنم و پس از درنگی بلند، تصمیم به نوشتن می گیرم. آری نوشته‌ی امروزم به بهانه فوت «محمد نوری» عزیز است. نه مرثیه می‌خواهم بگویم نه آه بکشم. یقین دارم بسیاری این کار را بهتر از من خواهند کرد. راستش وقتی همین چندی پیش، شبی خبر فوت  «دکتر کارو لوکس» را شنیدم، چنان در بهت و غم فرو رفتم که مرا از مرثیه‌سرایی گریزی نبود. البته چیزی ننوشتم و چه خوب که مشغول کنفرانس و زندگی شدم وغم یادم رفت. پس این نوشته برای چیست؟ چه می خواهم بگویم؟ راستش این نوشته یک هدف بیشتر ندارد: تلنگری به خودم و به شما.

چندی است که خبرها پر است از رفتن عزیز دانشمند یا هنرمندی. به قول دوستی انگار ایران‌مان را دارند از از درون تهی می‌کنند. یا اینکه  و “ایران ذره ذره می‌میرد”. این بیانی بسیار شاعرانه است اما باید بگویم که  اشتباه است. غم از دست دادن چنین وزنه‌هایی برای فرهنگ ایران چنان عمیق است که یادمان می رود درست نگاه کنیم. این ایران نیست که بی‌دانشمند و بی‌هنرمند می‌شود این ما هستیم  “یادگارهای کودکی مان یکی یکی پر می کشند” (*).

در آینه که نگاه می‌کردم و شمار موهای تازه سپید شده‌ام را می‌دیدم؛ باورم شد که نه ایران تنها و بیچاره شده و نه دنیا با از دست دادن عزیزی خالی شده است. این من و هم‌سن و سال‌های من هستیم که یادمان رفته سنی ازمان گذشته و الان نوبت ماست که این چرخ را بچرخانیم. دانشمند بعدی و هنرمند پر آوازه‌ی بعدی باید یکی از من و شما باشد؛ که اگر چنین نکنیم باید مرثیه خواند و اندوهگین بود. چه کسی گفته که محمد نوری با آن صدای جاودان در 81 سالگی مرده است؟ مگر هنرمندی این چنین می میرد؟ مگر آنچه دکتر لوکس در ذهن هزاران دانشجویش کاشته از بین می‌رود؟ هرگز هرگز! یادتان هست؟ محمد نوری می خواند «زندگی است رویای زیبای عشق». بیایید ما هم رویایمان را بسازیم پیش از اینکه بیدار شویم. سعدی جانم حافظ میگه:

دور مجنون گذشت و نوبت ماست                هر کسي پنج روزه نوبت اوست .

Dr. Lucas and Me

Dr. Lucas and Me

محمد نوری بهانه‌ی من برای آشتی با موسیقی است و دکتر لوکس استاد عزیزم و منبع الهام علمی‌ام. امیدوارم این نوشته سر آغاز آن چیزی شود که زمان درازی است فکرم را مشغول کرده است و بعد از سفرم آن پی‌اش راخواهم گرفت؛ اینکه ما چه می‌توانیم بکنیم.

(*) صفحه فیس‌بوک دبیرستان دین و دانش تهران

Balatarin

9 Responses to “زندگی، رویا ای است”

 1. ImAn Says:

  doost dashtam kheili kheili ziad!

 2. پراکنده‌هایی از کارو لوکس » SoloGen’s Anti Memoirs Says:

  […] دانش‌آموختگان و اساتید؛ آموزش، آن‌گونه که باید باشد؛ زندگی رویا ای است (نوشته رامین درباره محمد نوری و کارو […]

 3. روزبه Says:

  آن قسمت از حرف‌ات که خطاب قرار داده‌ای و گفته‌ای که رویاهای‌مان را بسازيم، بسيار خوب است و قبول‌اش دارم.
  با اين وجود در مورد بی‌دانشمند و بی‌هنرمند شدن ايران تا حدودی نظرم متفاوت است. به نظرم در مورد دانشمنددار شدن وضعيت ايران هم خوب است و هم بد. خوب از اين جهت که اين سال‌ها ايرانيان زيادی دنبال دانش رفته‌اند، ولی بد از آن جهت که عمده‌شان از ايران فراری‌اند.
  در مورد هنر اما به نظرم هر دو موضوع بد است. هنرمند برخلاف دانشمند بيش‌تر به محيط بومی‌اش نياز دارد و وقتی فضايی اين چنين فرهنگ-ستيز بر جامعه‌مان حاکم است، هنرمندان خوب يا رشد نمی‌کنند يا دامنه‌ی فعاليت‌شان به شدت محدود می‌شود و درعوض جا برای انواع سطح پايین‌تری از کار هنری باز می‌شود.

 4. Ramin Says:

  به روزبه: درست می‌گویی و البته آنچه می‌گویی مربوط به این است که چه باید کرد. (:

 5. روزبه Says:

  تو نوشته‌ای که اينک نسل ما است که بايد اين چرخ را بچرخانيم، من نظرم اين بود (و است) که چوب گذاشته‌اند لای چرخ و نمی‌گذارند بچرخد.
  چه کار بايد بکنيم؟ سوال خوبی است….
  [….]
  […]
  :D

 6. Ramin Says:

  بعدا میگم.(:

 7. جای خالی Says:

  امیدوارم تلنگری باشد. شخصن یک عدم مسیولیت پذیری اجتماعی در نسل مان حس می کنم. نه که نخواهیم. گویا به ذهنمان نمی رسد. انگار یاد نگرفته ایم!

  این شعری هم که نقل کردید به گمانم از حافظ باشد.
  ارادتمند :)

 8. Ramin Says:

  جال خالی: خیلی ممنونم از کامنت و تذکرت راجع به شعر که به درستی از آن حافظ است. البته شاید تعجب کنی که من از کجا به این اشتباه افتادم. از فرهنگ دهخدا که اشتباه به سعدی نسبت اش داده زیر کلمه نوبت (:

  موفق باشی

 9. جای خالی Says:

  دیدم و واقعن تعجب کردم !!! :|

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS