سفرنامه (2): اندر باب پلی تکنیک لوزان EPFL

وبلاگی, اروپا, دکترانه, دانشگاه, سفر Add comments

رامین: پیش از این از فرود آمدن بر سوئیس نوشته بودم، در اینجا هم همان را پی می گیرم. البته بین این نوشته و نوشته پیشین مدت زیادی فاصله افتاده اما این داستان با داستان قبلی فقط چند روز فاصله داره. حدود 11 ماه پیش بود که این سفر شروع شد و فقط یک ماه مانده که به سالگردش برسد. پس تصمیم دارم نوشته ها را سریع تر کنم. امیدوارم. این بر کیفیت نوشتن چندان تاثیر نگذاره. پیشاپیش بگویم که روی عکس ها کلیک کنید بزرگتر ببینیدشان.

نمایی از لوزان و دریاچه ژنو

نمایی از لوزان و دریاچه ژنو

اولین تجربه سوئیسی من در پلی تکنیک لوزان EPFL را هرگز از یاد نخواهم برد. هنوز هم برای هیچ کس جز مهسا تعریف اش نکرده ام. بگذارید اول برای تان تعریف کنم که پلی تکنیک چه جور جایی است. همیشه تصورم از EPFL یک چیزی شبیه دانشکده فنی دانشگاه تهران خودمان بود. البته تصور چندان دوری هم نبود. خیلی شبیه بود به جز اینکه به جای فارسی فرانسه حرف می زدند و به جای مشرف بودن به کوه البرز به کوه آلپ نگاه می کردند و Mont Blanc از آن بالا بر ایشان سرک می کشید، هوای شهرشان فوق العاده بود و دانشگاه به جای اتوبان پارک وی (چمران) از  پشت، از جلو به  دریاچه لوزان سلام می کرد. جوری که اگر دانشجوی باحالی بودی می توانستی دو نفری تنها نهار را کنار دریاچه روی چمن میل کنی و برگردی. به جای ساندویچی مارتین هم یک ساندویچی داشت کنار ساختمان CO یه جایی که بچه های محل بهش میدان بز می گفتند و ساندویچی اش یه چیزی بود شبیه علی سگ پز. اطراف اش هم مثل امیرآباد بود، کلا مسکونی. البته پاتوق و رستوران های خوبی هم داشت که امیرآباد به خواب هم نمی بیند. خلاصه لوزان همان صفا سیتی معروف است که می گویند و اگر کسی غیر از این برایتان گفته باور نکنید. فقط این را تصور کنید که دانشجوی دکترا بیولوژی باشید و اتاق تان پنجره داشته باشد و هر بار که سر از کتاب و مقاله تان بلند می کنید، نگاهتان از چمن سبز رد شود و روی دریاچه آبی سر خورد، و  آن انتها بر کوه هایی که نوک شان اندکی برف دارند و مه آلودند، پرواز کند. خدایی اش اینجا می شود بدون صفا درس هم خواند؟

نمایی از ای پی اف ال

نمایی از ای پی اف ال

آه شروع کرده بودم از نخستین تجربه ام در EPFL بگویم! ببخشید هر وقت یادش می افتم خاطره شیرینش اش را بالاخره یه طوری مزه مزه می کنم. آن موقع شروع تابستان بود و به عبارتی بهار سوئیس. همه چیز سبز. همان روز اول ورودی به لوزان، بعد از جابه جایی چمدان ها، همراه مهسا به دانشگاه آمدم. از محله ای به نام قونو که اشتباهی(!) Renens می نویسنندش سوار بر مترو های مدرن شدیم. ایستگاه پلی تکینیک پیاده شدیم. نگاه اولم  را به دانشگاه انداختم. نه خوشم نیامد. البته این را به حساب نگاه از پشت انداختم چون مترو از پشت دانشگاه می گذاشت. ساختمان ها را یکی پس از دیگری رد می شدم، گویی ساختمان های پادگانی است که برای مقاومت در برابر یک حمله هسته ای ساخته باشند اش. سه طبقه بودند همه. همه چیز ساختمان از فلز بود، حتی نمای بیرون. گاهی یک بلوک کامل بدون پنجره بود یا حتی بدون در! خنده دارترین قسمت اش ساختمان روبه روی ایستگاه بود که آزمایشگاهی بود دو طبقه، تمام فلزی، مثل یک کانتینر بزرگ که تنها سوراخی که می توانستی از آن واردش بشنوی دری در طبقه دوم بود که با پلکانی فلزی به زمین وصل شده بود..

نمایی از ورودی دانشکده مکانیک ای پی اف ال

نمایی از ورودی دانشکده مکانیک ای پی اف ال

بعدها از استادی که در ای پی اف ال زیر نظرش کار می کردم شنیدم که معماری این بخش از دانشگاه که دانشکده عمران و مکانیک را شامل می شد مربوط به معماران دهه 80 آلمان است. چیزی در مایه های دوران جنگ سرد.

تجربه جالب من، به کتابخانه دانشگاه بر میگشت یا به عبارت دیگر: مرکز آموزشی رولکس (Rolex). همان ساعت ساز معروف. مهسا روز اول من را آنجا گذاشت و پسورد اینترنت بیسیم داد دستم و رفت سرکارش. این کتابخانه ساختمان جدیدی دارد با معماری ای بس شگرف و آینده نگر (futuristic). شکلش همانند پنیر سوئیسی است، سوراخ سوراخ و سطح ساختمان رویه ای  است از درجه 3. چیزی است که گمان نکنم مانندش را جای دیگری دیده باشید. مثلا اگر در کتابخانه هوس کنید کتاب دینامیک سیالات را از قفسه بردارید. باید از پشت میز خوشگل و سفید رنگی که رویش نشسته اید بلند شوید، از سطحی شیب دار مثل یک تپه موکت شده بالا بروید و کتاب را از قفسه بردارید. می توانید روی مبل های شنی لم بدهید (دراز بکشید) و کتاب تان را وروق بزنید. اگر غرق کتاب خواندن شدید و زمان از دستتان در رفت می بینید که آفتاب از گوشه پنجره های سرتاسری ساختمان منحنی شکل یک طبقه به درون سرک می کشد و بعد صدایی می شنوید گی…..ج: کرکره ها خودکار و هوشمند بسته تر می شوند و پنجره ای آن طرف تر باز و نور و دمای داخل سالن تنظیم می شود. غرق این چیزهای بودم که یادم افتاد مدتی است خدمت دستشویی گرامی نرسیدم. فرانسه که نمی دانستم، سوال هم از کسی نپرسیدم، سراغ علامت ها را گرفتم و بالاخره یکی از دستشویی های ساختمان را یافتم. پله می خورد و می رفت زیر زمین! دستشویی آقایان را داشتند تمیز می کردند با زبان فرانسه به من گفتند که از دستشویی معلولین فعلا استفاده کنم. رفتم در را بستم و مشغول حل کردن مشکلات بشریت بودم که دستگیره چرخید و دختر سویسی در و باز کرد. من مانده بودم که مشکلات بشریت را جمع کنم یا خودم را. گفتم سوری!؟ (sorry?!). قضیه زود خاتمه پیدا کرد اما من آنجا یادگرفتم که همیشه در و قفل های سویس را چک کنم چون همه استانداردهای درها کلید ها حتی پریز برق شان جدید و تازه و متفاوت بود. در را درست قفل نکرده بودم و این پایه اولین خاطره ام در سویس شد، مشکلات بشریت و توالت و دخترک سویسی!

کتابخانه: مرکز آموزشی رولکس Rolex Learning Center

کتابخانه: مرکز آموزشی رولکس کلیک کنید! Rolex Learning Center

بعدا ها دوستان قدیم و جدید بسیار عزیزی در سویس یافتیم که برایمان سوراخ سمبه های ای پی اف ال را نشان دادند. برایمان گفتند که ساختمان های دانشکده معماری و تکنولوژی اطلاعات و برق از ساختمان های دانشگاه جدید هستند و انصافا نه تنها پادگان نبودند که بسیار زیبا بودند.

نمایی از ای پی اف ال

نمایی از ای پی اف ال

Balatarin

14 Responses to “سفرنامه (2): اندر باب پلی تکنیک لوزان EPFL”

 1. Siamak Says:

  به به! حالا نگفتی اون خانوم چی گفت در مواجهه با مشکلات بشریت :D

 2. Ramin Says:

  میدونی که فرانسه اش خوب نبود، من نتونستم متوجه بشم چی میگه(:

 3. mj Says:

  رامین همچین مفصل توضیح بده، یه کم هم بیشتر عکس بذار.
  این جوابت به سوال سیامک رو هم یه کم بیشتر توضیح بده (قضیه را موشکافی کن :) )

 4. maryam Says:

  چه لهجه خفنی.. ما همیشه میگفتیم ساری !!!

 5. amin Says:

  اگه می شه این قسمت توالت را شبیه سازی کنید

 6. شادمهر Says:

  دوست خوبم. نوشته هايت زيبا و خواندني است. من هميشه اينجا مي ام و مطالعه مي كنم. برايت ارزوي موفقيت دارم.

 7. حسین Says:

  درود بر یک دانشگاه تهرانی مارتین بروی ای پی اف ال آمده وبلاگنویس ساکن لوزان

 8. Ramin Says:

  سلام حسین(: من دانشگاه تهرانی نیستم اما تهرانی ها را دوست می دارم(: لوزان هم پارسال بودم الان نیستم. درود بر تو(:

 9. حسین Says:

  ای بابا پس همه رو که غلط گفتم. آخه نوشته بودی میری مارتین. مارتین نوستالژی تهرانی هاست :)))))

  پس اصلاح می کنم: درود بر یک مارتین رفته ای پی اف ال سر زده ساکن دنیا :))))

  بی خیال میگه این جواب من داپلیکیت شده! آخه کجاش داپلیکیته!

 10. ی دوست Says:

  دکتر خبری ازت نیست یه پست بده ترکیدم

 11. حمید Says:

  سلام و خسته نباشید. نظرتون در مورد دوره Accelerated BS+MS در رشته های برق و کامپیوتر در دانشگاه UCF چیه؟ چه شرایطی باید براش داشته باشیم. نمره ی Gre& Toefl بالا کمک میکنه؟ چون Gpa لیسانسم پایینه به فکر این دوره افتادم. برای این دوره هم کمک هزینه ی تحصیلی میشه گرفت؟ هزینه ها چه طورن؟

  نمره بالای آزمون gre subject در رشته ی کامپیونر یا ریاضی یا کامپیوتر میتونه Gpa پایین در رشته ی برق رو جبران کنه برای گرفتن پذیرش در رشته ی برق در دانشگاه شما؟

  سوال آخر: به نظرتون برای پذیرش از دانشگاه های آمریکایی مثل دانشگاه شما کدوم یکی از شاخه های برق مثل کنترل یا مخابرات سیستم یا مایکروویو شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش دارن؟

 12. meysam Says:

  سلام خوبین .. من فارغ التحصیل رشته عمران-سازه هستم … واسه دکتری میخوام تو لوزان باشم .. کسی میشناسین از ایرانیهای اونجا که هم رشته من باشه ؟ جز بنیاد نخبگان هستم و فک نکنم از لحاط علمی کم بیارم .. لطفا راهنماییم کنین …ممنون یا مغسی

 13. pegah Says:

  سلام. من هم رشته ام بیولوژی است. می خواهم برای دکتری به لوزان بیایم یا حتی دوباره فوق لیسانس بخوانم . میشه خواهش کنم اگر کسی را در تهران میشناسید یا خودتان برای گرفتن پذیرش راهنامییم کنید.
  ممنون

 14. hasan Says:

  سلام
  رشته من مهندسي مواد هست . الان دانشجوي ارشد در صنعتي اصفهان هستم . شرايط دكتر ي چطوره ؟ بهتره از ارشد براي دكتري اقدام كنم يا از كارشناسي براي ارشد و دكتري اپلاي كنم ؟ فاندها براي دكتري و شرايط دستياري تدريس و تحقيق چطوريه ؟ بزرگواري كنيد و راهنمايي بفرماييد ممنون

Leave a Reply

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
Entries RSS Comments RSS